Iratkozz fel az Életmódtér hírlevelére az ajándék életmódváltó e-bookért!

Feliratkozom az Életmódtér hírlevelére (*)

Gerincprevencióval a hátfájás ellen

Jógával a gerincvédelemért
1024 576 Életmódtér

Nappali szakos egyetemista voltam, amikor a hátam napi szinten fájni kezdett. A tanulmányaim mellett dolgoztam, kis túlzással aludni sem volt időm, a testmozgást így kényszerből parkolópályára tettem. Az időhiányt és a stresszt túlevéssel kompenzáltam. Mivel egyenletesen hízom, szinte “észrevétlenül” lettem túlsúlyos. Amikor véget ért ez a lelkileg is túlterhelt időszak az életemben, mozogni és diétázni kezdtem: a kilók szinte leolvadtak rólam, az állandó derékfájásom viszont makacsul ragaszkodott hozzám.

Évekig gyötört a fájdalom, mire rátaláltam a gerincjógára. Annyira érdekelt a téma és a miértek, hogy belevágtam egy gerincjóga oktatóképzésbe. A hátfájásom oka lassan körvonalazódott: túl sokat (és helytelenül) ülök, rossz a tartásom, gyengék a mélyhátizmaim (pedig abban a hitben éltem, hogy a súlyzós edzéstől az izmaim relatív fejlettek) és a core izmom. Innentől egyértelművé vált számomra, hogy mit kell tennem: a gerincjóga mellett tudatosan javítani a tartásomon, megerősíteni a gyengébb izomcsoportokat (legfőképp a stabilizáló izmokat), úgy ülni, állni és mozogni, hogy visszaállítsam a fiziológiás egyensúlyt, ezáltal csökkentsem (még ideálisabb esetben megszüntessem) a mozgásszervi panaszaimat. Ezekre törekszem azóta is, ehhez viszont változtatnom kellett az életmódom bizonyos vetületein. Ami nekem segített:

  1. A legfontosabb a neutrális testtartás. Ez azt jelenti, hogy a tartásért felelős izmok harmonikusan együtt tudnak működni, az ízületi tokok és szalagok feszülése a fiziológiásnak megfelelő, valamint az ízületi felszínek terhelése egyenletes. Esetemben megbomlott az izomegyensúly, az egyik medencecsontom feljebb helyezkedett el a másikhoz képest. Az izomegyensúly helyreállításában egy jó gyógytornász tud segíteni. 
  2. Úgy alakítottam ki a munkaállomásomat, hogy az a legideálisabb legyen a gerincem számára, a két lábamat megfelelő helyzetben a földön tartom (nem keresztezem), a képernyő szemmagasságban helyezkedik el, és ha hátradőlök, deréktámasztó párnát használok.
  3. Minden órában legalább kétszer felállok. Ha úgy érzem, elmacskásodott a testem, könnyű nyújtásokat végzek.
  4. A munkába és a munkából sétálok. Ez napi 5-12 km sétát is jelenthet (éljen az aktivitásmérő), ez az időjárástól és a napi elfoglaltságaimtól is függ. Ha tömegközlekedem, ritkán ülök le.
  5. A sok séta mellett naponta legalább egy óra testmozgást beiktatok (nyújtás, jóga, bodyART, intervall tréning, súlyzós edzés). Erre a testemen kívül a lelkemnek is szüksége van.
  6. Igyekeztem elmélyülni a témában: átböngésztem a szakirodalmat, elmentem gyógytornászhoz, gerincjóga oktatóképzésre, majd gerincspecifikus továbbképzésekre jártam. Ülőmunkát végzel, gyakran fáj a hátad, esetleg kötött az izomzatod, kevésbé vagy hajlékony? A gyógytorna és a gerinctorna mellett a legjobb választás a kezdő gerincjóga, ami hozzájárul a testi egészség helyreállításához és javítja a testtartást. A gerincjóga során a gyakorlatokat a légzéssel hangolod össze, a foglalkozást pedig minden alkalommal relaxáció zárja, ami a stresszoldást támogatja. Ez a mozgásforma elsősorban egy prevenciós eszköz, így már kialakult elváltozások, betegségek nem gyógyíthatóak vele, ha komoly mozgásszervi panaszaid vannak, mindenképpen fordulj szakorvoshoz és gyógytornászhoz.
  7. Az egyik legnagyobb áldás az életemben, hogy lehetőségem van rendszeresen masszőrhöz járni. Egy óra teljes testre kiterjedő svédmasszázs során rengeteg feszültségtől szabadulok meg: az izomzatom felfrissül, a letapadásaim oldódnak, az edzések között pedig gyorsabban regenerálódom. 

Bene Máté gyógytornász oldala segíthet, ha szeretnél mélységeiben elmerülni a gerincbetegségekben: http://porckorong.hu/tudastar.php

Otthoni gyakorláshoz Almásy Csilla videói szuper bevezetést nyújtanak: http://www.gerinckoncepcio.hu/videok/

Vélemény, hozzászólás:

Az e-mail cím nem jelenik meg.