Iratkozz fel az Életmódtér hírlevelére az ajándék életmódváltó e-bookért!

Feliratkozom az Életmódtér hírlevelére (*)

Életmódváltás okosan 2. – 7 tanács a tartós fogyásért

Életmódváltás fogyás
1024 576 Életmódtér

Életmódváltó e-book

Lefogyni alapvetően nem nehéz. Színtiszta fizika: tartósan kevesebb kalóriát viszel be, mint amennyit felhasználsz. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ideig-óráig némi koplalással és kellő motivációval bele tudod hergelni magad akár egy extrémebb diétába is. Az akaraterő viszont véges, a szervezet elfárad, és egy gyenge pillanatban nagyon könnyű átesni a ló túloldalára, és túlkompenzálni az önsanyargatással megkeserített napokat. (Arról nem is beszélve, hogy ez milyen távol áll az egészségtudatos életmódtól.) Ha nincs súlyos betegséged, nem az a kérdés, hogy le tudsz-e fogyni, hanem, hogy hogyan veszíted el azokat a kilókat, és tartósan, komoly erőfeszítések nélkül is képes vagy-e megtartani az alacsonyabb testsúlyt. Tapasztalatból beszélek: voltam már 20 kilóval nehezebb, viszont több, mint 5 éve nincs súlyproblémám. Mi segített abban, hogy  magam mögött hagyjam a jojózást? Az alábbiakban összeszedtem a mankóimat. 

  1. Nem kell éjjel-nappal kalóriákat számolgatnod és a makrókat bújnod, de rengeteget segít, ha legalább nagyságrendileg tisztában vagy az egyes ételek energiatartalmával. Fogyni szeretnél? Első körben célozz meg egy 300-500 kalóriás deficitet a napi energia-felhasználásodhoz képest. Ha tudod, mi mennyire tápanyagdús, és betartod a 80-20%-os szabályt (80%-ban feldolgozatlan, minőségi összetevők, 20% komfort kaja), már nagyon nem lőhetsz mellé.
  2. Ragaszkodom a kiadós, vitaminokban és rostban gazdag reggelihez és ebédhez, ez a két étkezésem a  legbőségesebb a nap folyamán. Egyrészt így mindenhez van energiám, másrészt este nem akarom kifosztani a hűtőt. Ezzel szemben, amikor nem figyeltem arra, hogy tisztességesen reggelizzek, az estéim gyakran dorbézolásba fulladtak.
  3. A drasztikus megvonások nem működnek. Pár napig lehet párolt zöldséget enni natúr csirkemellel, és valószínűleg le is ugrik 1-2 kg víz (nem zsír!), de ha sportolni is szeretnél (márpedig ezt melegen ajánlom), olyan szintű enerváltságot fog okozni az egyoldalú táplálkozás, hogy megmozdulni nem lesz kedved. Esetleg még nehezen is viseled a szénhidrát- és kalóriahiányt (ki nem?), és hétfejű sárkányként tüzet okádsz mindenkire, aki az egykilométeres körzetedbe téved. Megéri? Na ugye, hogy nem! Ahelyett, hogy a gyors eredményeket hajszolnád, törekedj az egyensúlyra, étkezz változatosan és színesen (szó szerint). Lehetőleg ne iktass ki egész táplálékcsoportokat, amennyiben nincs olyan ételérzékenységed vagy elvi meggyőződésed, ami ezt indokolná. (Utóbbiak esetében viszont extra fontos, hogy úgy állítsd össze a napi étkezéseidet, hogy valamennyi esszenciális aminosavat tartalmazzák.)
  4. Tanuld meg értelmezni a belső jelzéseidet, és hagyd abba az evést, ha már jóllaktál, és csak tömködnéd az utolsó falatokat. Nem kell spártai önuralmat tanúsítanod: engedélyezz magadnak néha egy kis kényeztetést (így nem érzed úgy, hogy bármit nélkülöznöd kéne), de figyelj az adagokra.
  5. Reformáld meg a konyhádat, és válj meg a készételektől. Évek óta többségében alapanyagokat, primőr árut tartok otthon, így ha megéhezem, nincs lehetőségem bekapni egy kis kekszet vagy rágcsálnivalót, hanem el kell készítenem egy tisztességes ételt. Mivel az ember alapvetően lusta, ha valami azonnal nem elérhető, egész jól megvan nélküle. 🙂
  6. Legyél rugalmas, és mindig keresd az egyensúlyt! Ha tudod, hogy este beülsz vacsorázni a barátaiddal, egyél napközben kevesebbet. Nem az a megoldás, hogy antiszociális leszel és el sem mész, viszont a társasági eseményeknél létfontosságú, hogy hallgass a tested jelzéseire, ilyenkor ugyanis hajlamosak vagyunk nagyságrendekkel többet fogyasztani, mint egyedül.
  7. Talán nem is gondolnád, de a fogyás és a súlytartás egyik titkos összetevője a minőségi alvás. Napi 7-8 óra háborítatlan pihenés után sokkal könnyebben veszed az aznapi kihívásokat. Figyeld meg magad, milyen hatással van a napi energiabeviteledre az alváshiány! Amikor úgy alakul, hogy csak 5-6 órát tudok aludni, olyan sóvárgás tör rám az édességek után, aminek nem is tudok túl eredményesen ellenállni.

Elolvasnád a cikk első részét is? Kattints ide: Életmódváltás okosan 1. – 4 tanács a rugalmas gondolkodásmódhoz

1 hozzászólás
  • Máté
    VÁLASZ

    A legjobb barátnőm, aki orvosin tanul, az egyik tanárától tudja, hogy a keserű csoki jó hatással van az anyagcserére, növeli a vér oxigén ellátását, ezáltal javítja a memóriát és csökkenti a stresszt. 🙂

Vélemény, hozzászólás:

Az e-mail cím nem jelenik meg.