Iratkozz fel az Életmódtér hírlevelére az ajándék életmódváltó e-bookért!

Feliratkozom az Életmódtér hírlevelére (*)

3 lépés a teljes értékű növényi táplálkozás felé

Vegán tál
1024 576 Életmódtér

Rögtön az elején szeretném leszögezni, hogy nem követek kizárólagos vegán/vegetáriánus étrendet, de határozottan azt tapasztalom, hogy rendkívül fontos az egészségünk szempontjából túlnyomó többségében növényi alapú, valamint feldolgozatlan ételeket fogyasztani. Az étkezéseim java részét éppen ezért zöldségek, gyümölcsök, natúr magvak, hüvelyesek, zab, növényi rostok, valamint álgabonák teszik ki, halat, sovány húst, tejterméket és tojást alkalmanként, feldolgozott ételt pedig igyekszem ritkábban, és csak kis mennyiségben fogyasztani.

A teljes értékű növényi étrend nem egy “múló divat”, 2019. május 4-én Életmódorvoslás szimpóziumot tartottak a SOTE-n, amelyben egy egész blokk szólt a megfelelő táplálkozás fontosságáról. A nagy magyar átlag rostszegényen táplálkozik, alig fogyaszt zöldséget, gyümölcsöt, teljes értékű (ál)gabonákat, ez pedig hosszú távon rendkívül súlyos egészségügyi következményekkel járhat. Sajnos ez nagyjából sejtehető volt, a kérdés inkább az, hogyan lehet elindulni az egészségesebb táplálkozás felé vezető úton?

1. Tájékozódj

Amennyiben mélységeiben érdekel a teljes értékű növényi táplálkozás egészségügyben való alkalmazása és beszélsz angolul, érdemes áttanulmányoznod Dr. Michael Greger (How Not to Die – Hogy ne halj meg), Dr. Dean Ornish, T. Colin Campbell (The China Study – A Kína Tanulmány), és Dr. Caldwell B. Esselstyn (Prevent and Reverse Heart Disease) kiterjedt munkásságát (Greger és Campbell könyve magyarul is elérhető). Viszont nagyon fontos, hogy mielőtt bármilyen speciális, teljes tápanyagcsoportokat kizáró étrendre áttérnél, kérj segítséget egy dietetikustól a tápanyaghiány elkerülésének az érdekében. 

2. Törekedj egészségesebb választásokra

Sosem értettem, miért kell egyik pillanatról a másikra végérvényesen kiiktatni komplett ételcsoportokat a táplálkozásból. Koncentrálj inkább arra, hogy mit eszel, ne arra, hogy mit ne. Tegyük fel, mostantól szeretnél magadra főzni, friss salátákat összeállítani, feldolgozatlan alapanyagokból válogatni, ez mindenképpen üdvös irány, és egy füst alatt redukálod vele a szervezeted számára kevésbé hasznos élelmiszerek arányát. 

A nem feldolgozott élelmiszerek nyersek, feldaraboltak, szeleteltek vagy reszeltek, a kevéssé feldolgozottak pedig fagyasztottak, pelyhesítettek, őröltek, turmixoltak, illetve párolt, főtt, vagy sült formában kerülnek a tányérodra. 

Napi ajánlások teljes értékű növényi táplálkozáshoz:

  • Napi 3 adag babféle
  • 1 adag bogyós gyümölcs
  • 3 adag egyéb gyümölcs
  • 3 adag keresztes virágú zöldség
  • 2 adag leveles zöldség
  • 2 adag egyéb zöldég
  • 2 adag lenmag
  • 1 adag dióféle és magok
  • 1 adag fűszer
  • 3 adag teljes kiőrlésű gabonaféle
  • 5 adag ital
  • Minden nap legyen az egyik főétkezésed egy nagy adag nyers saláta

3. Figyelj a tested jelzéseire

Sosem voltam nagy húsevő, de a környezetem nyomására voltak időszakok az életemben, amikor rengeteg húst fogyasztottam. Ilyenkor mindig gyorsan megcsömörlöttem, rosszul éreztem magam, és ösztönösen elkezdtem húsmentes heteket, majd hónapokat tartani (főleg nyaranta). Mára eljutottam odáig, hogy csak havi 1-2 alkalommal fogyasztok kis mennyiségben feldolgozatlan, sovány fehér húst, mivel nem kívánom többet. A húsfogyasztás megszorítása egy jól összeállított, tápanyagdús étrend mellett semmilyen negatív hatást nem gyakorol az erőnlétemre, a vérképem pedig egyenesen tökéletes. Az elmúlt években a heti öt edzés mellett világossá vált számomra, hogy érdemes olyan ételeket fogyasztanom, amelyek után a testem feltöltődik energiával, és jobban teljesít. A feldolgozatlan, illetve a kevésbé feldolgozott növényi eredetű ételek pedig pont ilyenek. 

Nagy köszönet Dr. Tőzsér Bertának az anyagokért. 🙂

Dr. Michael Greger, Gene Stone: Hogy ne halj meg

Thomas M. Campbell, T. Colin Campbell: A Kína Tanulmány

Étrendtervezésben segítő app: Dr. Greger’s Daily Dozen

Angol nyelvű anyagok:

https://nutritionfacts.org/

https://www.forksoverknives.com/

A teljesség igénye nélkül néhány általam ismert vegetáriánus, vegán étterem: 

nemsüti

TÖKMAG Vegan Street Food

Las Vegan’s

Vegan Love

Vélemény, hozzászólás:

Az e-mail cím nem jelenik meg.