Iratkozz fel az Életmódtér hírlevelére az ajándék életmódváltó e-bookért!

Feliratkozom az Életmódtér hírlevelére (*)

Szerelem-sportból hivatás – Interjú Evetovics-Balla Hajnalka futóedzővel

Balla Hanka futóedző
1024 576 Életmódtér

Evetovics-Balla Hajnalkával évekig dolgoztunk együtt egy egészségmagazin szerkesztőségében. Amióta ismerem, Hanka rendszeresen rótta a köröket a Margitszigeten, újabb és újabb célokat tűzve ki maga elé. Mindig csodáltam Hanka futás iránti szeretetét és elkötelezettségét. Mivel a futás a lételeme, számtalan hosszútávú verseny (24 órás ultrafutó Magyar Bajnokság, 3. hely, OptiVita Ultrafutó Kupa – 2. hely női összetett, Ultrabalaton, Spartathlon teljesítése), és rengeteg tapasztalat után tavaly futóedzői végzettséget szerzett. Több mint egy éve már főállású edzőként, többek között a Gyerünk, anyukám csapatában támogatja a futni vágyókat. 

Hogyan lesz a szerelem-sportból hivatás?

Hosszú folyamat eredménye, hogy ma már futóedzőnek vallhatom magam. Szinte a kezdetektől fogva, 2010 óta blogolok a futásaimról, egyre több követővel, akik közül az évek során többen kértek tőlem tanácsokat a futással kapcsolatban. Mindig csak azt mondtam el, amit én gondoltam és tapasztaltam, és mindig hozzátettem, hogy nem vagyok szakember, nem vagyok edző, és kezeljék fenntartással, amit mondtam, mert ami nekem működik, az nem biztos, hogy másnál is beválik. Voltak, akik a tanácsok mellett edzéstervet is kértek volna, de ezt nem vállaltam, hiszen sem megfelelő tudás, sem pedig edzői papír nem volt a birtokomban ahhoz, hogy ezt biztonsággal vállalni tudjam. Tippeket, tanácsokat szívesen adtam, volt, akinek végigkísértem a maratonra való sikeres felkészülését, de edzéstervet nem írtam. Ugyanakkor az ilyen jellegű kérések bogarat ültettek a fülembe, hogy akár elmehetnék ebbe az irányba is, de legalább 2 évig csak rágódtam rajta, hogy akarjak-e, merjek-e edző lenni, belevágjak-e a képzésbe, vagy inkább hagyjam az egészet. Sem időt, sem energiát nem éreztem rá, hogy tanulni kezdjek. A férjem támogatásával végül belevágtam, először egy funkcionális edzői képzésre jártam a Thor Gym-ben, majd egy évvel később jelentkeztem a BSU által indított OKJ-s edzőképzésre, természetesen atlétika szakirányon. Munka, család és a saját edzéseim mellett szinte minden hétvégén tanórákra és gyakorlati foglalkozásokra jártam, közben pedig egyre inkább éreztem, hogy eljött az ideje a váltásnak, és a szerkesztő-újságírói munkát szeretném edzőire cserélni, ez az én új utam, a „szerelem-projektem”. Ez persze lutri volt, hiszen edzőként felépíteni magam nem kétnapos folyamat, nem tudhattam, hogy lesznek-e futók, akik velem szeretnének majd dolgozni. Végül a szerencse is mellém állt, ugyanis régóta ismertük és „kerülgettük egymást” Kádár-Papp Nórival, a Gyerünk, anyukám alapítójával. Benne volt a levegőben, hogy egyszer valamilyen formában együtt fogunk dolgozni, ennek pedig most jött el az ideje. Nóri, és társa, Orbán Kati felkértek, hogy legyek a Gyerünk, anyukám futóedzője, és dolgozzunk ki különféle 8 hetes futóprogramokat a közösség számára. Emellett pedig elkezdtem egyéni futókkal is foglalkozni, akiknek teljesen személyre szabott edzésterveket írok a céljaiknak megfelelően. A munka mellett igyekszem folyamatosan szakmailag képezni magam, hogy lépést tudjak tartani a folyamatosan fejlődő és változó sportvilággal, és gyarapíthassam a tudásomat.

Mi az, amitől nem tudod megunni a futást, mi fogott meg benne ennyire?

Nehéz erre válaszolni, igazából magam sem tudom, de az elmúlt 16-17 évben bármi történt, mindig visszataláltam a futáshoz. Ezt érzem a leginkább nekem való sportnak, ami segít kiteljesedni, feszegetni a saját határaimat, keresni, hogy mire vagyok képes. Talán azért szeretem ennyire, mert ez a dolog csak rajtam múlik, csak én kellek hozzá, tőlem függ a teljesítményem, és attól az edzésmunkától, amit a céljaimért dolgozva beleteszek a futásba. Futás közben jól esik egyedül lenni, gondolkodni vagy teljesen kikapcsolni, kiszellőztetni a fejemet, kiadni magamból a feszültséget, az érzelmeket, megtisztulni, feltöltődni. Ha elmegyek futni, utána minden kicsit jobb, ha fáradt vagyok, akkor kapok egy kis energiát, ha nyűgös vagyok, akkor kicsit jobb lesz a kedvem. A futás szabadságot ad, csak én vagyok, uralom a testem, arra megyek, olyan tempóban, amerre és ahogy én akarok. Minden futás ad valami újat, mindig tanulok valamit közben magamról, és bár vannak mélységek és magasságok, de ezekkel együtt, és ezek által is folyamatosan erősödöm.

A hosszútávfutás (vagy akár az elitsport) már nem feltétlenül az egészségről szól. Engem kifejezetten aggaszt, hogy több kutatás is kimutatta, hogy az extrém távok teljesítése a szívre negatív hatást gyakorolhatnak. Hogyan tudod minimalizálni az egészségkárosodás kockázatát? 

Szerintem aki odafigyel magára, az tudja okosan és egészségesen csinálni a hosszútávfutást, károsodás nélkül, akár hosszú évekig. Nagyon fontos az edzések észszerű felépítése, a fokozatosság, a célok helyes és reális megválasztása, ezek segítenek elkerülni a sérüléseket és az egészségkárosodást. Ha valaki maratont, esetleg ultratávot szeretne futni, akár korábbi sportmúlt nélkül, szerintem nem lehetetlen, de végig kell járni az ehhez szükséges utat, fel kell építeni a sportteljesítményt teljesen az alapoktól, fokozatosan. Ez nem pár hetes munka, akár több év is lehet, apró, egyénre szabott lépésekkel haladva. Nem szabad túltolni, fontos a pihenés, a pihenőnapok betartása, a test jelzéseinek és az egészségi állapotnak a folyamatos figyelése, monitorozása, pl. pulzusméréssel, legalább évente egy laborvizsgálattal, sportorvosi vizsgálattal, ahol EKG-t, és szükség esetén szívultrahangot is végeznek. Ha odafigyel magára a futó, ismeri a szervezetét, figyeli és észleli annak jelzéseit, figyeli a teljesítménye alakulását, eleget pihen, alszik, megfelelően táplálkozik, reális célokat tűz maga elé, rendszeresen részt vesz sportorvosi- és szűrővizsgálatokon, akkor szerintem nem károsabb a hosszútávfutás, mint bármilyen más hobbisport.

A férjed a sporttársad is egyben, ő is rendszeresen fut. Hogy néz a hétköznapokban egy futó család élete?

Mivel két kisgyermekünk van, össze kellett hangolni a futóedzéseinket, ezért beosztottuk, ki mikor megy futni, addig a másik van a gyerekekkel. A hétköznapi edzések 1-1,5 órások általában, hétvégén vannak hosszabb futásaink, ezek akár 2-4 órások is lehetnek. Egyébként ugyanúgy élünk, mint a gyerekes családok, dolgozunk (én 1,5 éve home office-ban, a férjem a COVID-járvány kezdete óta), csak kicsit többet futunk, munka előtt vagy után nekünk ez a kikapcsolódás. Szoktam babakocsival is futni, így a 7 hónapos kislányunk levegőztetése és altatása is megoldódik egyúttal, illetve most még nem futok akkora mennyiségeket, mint korábban, így kevesebb időt töltök futással.

Kikkel foglalkozol edzőként, milyen célokkal keresnek meg?

Az egyéni futóim céljaiban és futórutinjában elég nagy a szórás. Van olyan, aki 1 perc futás, 1 perc gyaloglás váltogatásával kezdett teljesen a nulláról, van újrakezdő futó, aki újra hosszabb távokat szeretne futni a kihagyás után. Több futóm készül maratonra, illetve vannak, akik ultratávokat futnak és a 221 kilométeres Ultrabalaton teljesítése a következő nagy céljuk, ezen dolgozunk együtt. Jellemzően konkrét célokkal, konkrét versenyek teljesítése miatt keresnek meg, de szinte mindenkivel hosszú távú munkában vagyunk, azaz nem csak a teljesítésig segítem őket, hanem utána is együtt dolgozunk, egy újabb cél érdekében.

Az egyéni futókon kívül pedig több száz anyuka edzője vagyok a Gyerünk, anyukám Kilométerfaló Futóprogramjaiban. Jelenleg 7 különböző szintű 8 hetes edzésprogram megy ezek keretein belül, a teljesen kezdő szinttől egészen a félmaratoni távig. Itt az edzéstervek elkészítése mellett szakmai támogatást adok, és egyfajta mentori szerepet töltök be a közösségben, igyekszem minden szempontból gardírozni az anyukákat, szakmailag és mentálisan egyaránt. Az eltérő jellegű edzői munkában komoly kihívások vannak, és nagyon élvezem, hogy ennyi különböző célú és futómúltú emberrel dolgozhatok együtt, szakmailag és emberileg is sokat tanulok nap mint nap.

Hogyan képzeljük el a közös munkát egy futóedzővel?

Online dolgozom, fizikailag nem veszek részt a futók edzésén, nem is futok velük együtt. Ez nem megoldható az eltérő jellegű időbeosztás, illetve a fizikai távolság miatt sem. Van futóm Belgiumból, Törökországból, Angliából, illetve több magyar városból is.

Aki megkeres, hogy szeretne velem dolgozni, azzal először egy online konzultáció keretében részletesen megbeszéljük, hogy mit szeretne, mi a célja a futásban, milyen állapotban van, milyen a futómúltja, honnan indulunk, milyen lehetőségei vannak az edzésre, milyen az időbeosztása, majd ennek megfelelően összeállítom a személyre szabott edzéstervét. Heti bontásban készítek edzéstervet, amit a futó megcsinál, majd „referál” az edzéseiről, megnézem az edzésekhez tartozó adatokat, ez alapján állítom össze a következő heti edzéstervet. Folyamatos kapcsolatban állunk, ha bármi befolyásolja a futást, arról értesülök, és ennek megfelelően írom vagy módosítom az edzéstervet. Így lesz teljesen személyre szabott a dolog, és a visszajelzések alapján ez teljesen jól működik. Ha a vírushelyzet lehetővé teszi, szeretnék időnként „élő” edzéseket is tartani a futóimnak, illetve edzőtábort is szívesen szerveznék, hogy ezzel is erősítsük az edző-futó kapcsolatot.

A Gyerünk, anyukámnál 8 hetes kész edzéstervek vannak a már említett 7 szinten, amelyeket a programok indulására készítettem el. Ezeket követik a résztvevő anyukák. A programok során segítem és mentorálom őket, válaszolok a szakmai, és egyéb futással kapcsolatos kérdéseikre, illetve akinek szüksége van rá, annak egyéni tanácsokat is adok.

Az interjú második részét Hanka hatékony tippjeivel ide kattintva érheted el.

Fotó: Gyerünk, anyukám!

Hasznos linkek kezdő, újrakezdő és rendszeres futóknak: 

Szeretnél Hankával edzeni? Itt találod a részleteket.

Futni mentem-blog

Futni mentem Facebook oldal

Gyerünk, anyukám

Vélemény, hozzászólás:

Az e-mail cím nem jelenik meg.