Iratkozz fel az Életmódtér hírlevelére az ajándék életmódváltó e-bookért!

Feliratkozom az Életmódtér hírlevelére (*)

Sisu és életmódváltás – Tanulj a finnektől szívósságot!

Sisu
1024 576 Életmódtér

Életmódváltó e-book

Hallottál már a sisuról? A sisu egy sajátos finn elképzelés, a “nincs lehetetlen” szemléletmódja. Ez a fajta mentális szívósság azokat a kihívásokat, amelyekkel szembesülsz, lehetőségekké formálja. Azaz a “nem tudom” helyett arra koncentrálsz, hogy “hogyan tudnám?”. De mi a sisu titka, és hogyan válhat ez a szemléletmód a mindennapjaid részévé? Katja Pantzar ennek járt utána. 

A mai urbanizált, digitalizált világban az északi népek boldogságra és harmóniára törekvő egyszerű módszerei reneszánszukat élik. A legkiegyensúlyozottabb finnek, svédek, norvégok és dánok életmódjában a közös pont az aktivitás, a minimalizmus és a természetközeliség.

A Sisu és én nem önéletrajzi regény, inkább afféle dokumentumkönyv. Amikor a kanadai újságírónő Torontóból Finnországba költözött, gyökeresen megváltozott az életmódja: közelebb került a természethez, rendszeresen bemerészkedett a hideg vízbe, biciklivel járt munkába, és a táplálkozási szokásait is megváltoztatta. Az eredmény? Leszámolt a depresszióval, és azóta is kiegyensúlyozott, boldog életet él. Ebben a kötetben azokat az életmódbeli változtatásokat vette sorra (szakemberekkel és a barátaival készített interjúkkal megtűzdelve), amelyek hozzásegítették a belső harmónia eléréséhez.  

A könyvből többek között megtudhatod, mivel tudod fejleszteni a sisudat, és betekintést nyerhetsz a jeges merülés, a szaunázás, vagy a természetterápia világába is. Ugyanis a finnek számára az erdő olyan, mint a templom, és hatékonyan használják a depresszióból való kilábaláshoz is. Betekintést nyerünk Finnország történelmébe, szociális rendszerébe, várostervezésébe, és természeti adottságaiba is, melyek számos ponton rendkívül figyelemre és irigylésre méltóak. Lenne mit tanulnunk tőlük, na. Ami viszont a körülményektől független, és bárki szabadon alkalmazhatja, az a finnek minimalista szemlélete. Mondok erre három gyakorlati példát. Az első, hogy az északi diéta nélkülözi a szélsőségeket, ha valaki fogyni szeretne, visszavesz az édességekből és a nassolásból, több zöldséget és gyümölcsöt eszik, valamint többet mozog. Ennyi. Egyszerű és racionális megoldás. A második, hogy a sporttevékenységeket beillesztik a napi rutinba, és kvázi orvosságként kezelik. Biciklivel vagy gyalogosan közlekednek, ebédszünetben pedig úsznak egyet. Hétvégenként kirándulnak vagy túráznak, bogyókat szednek, kertészkednek. Nem járnak konditerembe, nem próbálnak ki minden héten egy újabb divatos mozgásformát, ennek ellenére a mozgás születésüktől kezdve életük végéig a mindennapjaik szerves részét képzi. Elég ésszerű, ugye? A harmadik pedig a megfontolt fogyasztás. Nem vesznek mindenből újat, sokszor a használtat választják az új dolgok helyett az országszerte megrendezett, Cleaning Day nevű bolhapiacokon. A finnek nem értékelik se a pazarlást, se a hiúságot. A sisu a gyakorlatban tehát azt jelenti, hogy friss levegővel és testmozgással, kiegyensúlyozott étrenddel és kellő pihenéssel gondoskodsz önmagadról. 

Végül az elkerülhetetlen kérdés: miben rejlik a boldogság? A szerző arra a következtetésre jut, hogy sokan a viszonylag egyszerű, egészséges és kiegyensúlyozott életmóddal, szeretteik támogatásával, és egy értékes cél megfogalmazásával érik el a boldogságot. Egy finn mondás szerint: “A boldogságot nem a boldogságot keresve, hanem az életedet megélve leled meg.” Sokszor ezt mégis hajlamosak vagyunk elfelejteni…

Neked ajánlom, ha…

  • keresed önmagad és a boldogságot; azt, amitől minden nap úgy érzed, hogy aznap már érdemes volt felkelned
  • érdekel az északi népcsoportok kultúrája, egészségtudatos megoldásai
  • életmódváltáson töröd a fejed, és ehhez hasznos gyakorlati tippeket szeretnél
  • depresszióval küzdesz

Katja Pantzar: Sisu és én (Jaffa Kiadó, 2018)

Vélemény, hozzászólás:

Az e-mail cím nem jelenik meg.