Iratkozz fel az Életmódtér hírlevelére az ajándék életmódváltó e-bookért!

Feliratkozom az Életmódtér hírlevelére (*)

3+1 lelkis könyv a hideg téli estékre

Téli könyvek
1024 576 Életmódtér

Télen a magazinok és a szakkönyvek mellett általában kétféle olvasnivalóhoz van hangulatom: önfejlesztéshez, pszichológiához kapcsolódó könyvekhez, vagy olyan regényekhez, amelyek teljesen kiszakítanak a hétköznapokból. Ezúttal az első kategóriából válogattam.

Francba az érzelmekkelMichael & Sarah Benett: Francba a szerelemmel!
Michael & Sarah Benett: Francba az érzelmekkel!

Ha torkig vagy a párkapcsolatokat és az érzelmeket boncolgató önsegítő könyvekkel, de ennek ellenére még mindig foglalkoztat a téma, tegyél egy próbát a “Francba” sorozattal. A kanadai pszichiáter és újságíró lánya ugyanis rendhagyó módon nyúlt a fenti témakörökhöz, ennek eredményeképpen rendkívül szórakoztató és fogyasztható formába öntötte a legtöbbünket foglalkoztató kérdéseket. A szerzőpáros terápiája két szóban foglalható össze: térjünk a lényegre! Arra buzdítanak, hogy merjünk földhözragadtak lenni, reális célokat és megoldásokat keressünk. Az érzelmekben ők is hisznek, csak éppen tudják, milyen vakvágányokra vihetik az embert. Életrevaló és emberséges tanácsaikkal kalauzolnak a mindennapos kapcsolati és életvezetési problémák útvesztőjében, megcáfolva számos romantikus tévhitet, káros beidegződést. Ízelítőként pár kérdés, amire a választ keresik:

Francba a szerelemmelEleged van abból, hogy mindig elszúrod? Szeretnél optimistább lenni? Bunkók a munkatársaid? Azt hiszed, hogy meg tudsz menteni egy függőt? Túl akarsz lépni azon, hogy bántalmaztak? Sehogy sem értesz szót a szüleiddel? Tisztára kéne mosnod a neved? Vissza akarod hódítani a szerelmed? Szeretnél kiegyensúlyozott kapcsolatot? Valaki folyamatosan zaklat? Félsz, hogy tönkreteszed a gyereked életét? Szívesen szabadjára engednéd a dühöd? Tartós párkapcsolatra vágysz? De soha nem a megfelelő emberekkel randizol? Félsz, hogy sose találod meg a „másik feled”? Kíváncsi vagy, mennyire házasságcentrikus a gondolkodásod? Ki nem állhatod a párod családját? Mindig a legveszedelmesebb alakokba zúgsz bele? Nem vonz már a partnered? Meggyőződésed, hogy szomorúan és magányosan fogsz meghalni?

Kezeket fel, ha a fentiek közül egyik sem érint. Na ugye. 🙂

Férfi és női kapcsolatok

 John Gray: Férfi és női kapcsolatok

Mélységeiben foglalkoztatnak a férfiak és a nők közötti pszichológiai különbségek? John Gray ikonikus művét nehéz a témában megkerülni (A férfiak a Marsról, a nők a Vénuszról jöttek). Ezúttal az amerikai kapcsolati tanácsadó a nemek közötti különbségek okaira világít rá. Elmagyarázza a férfiak és a nők kommunikációjának különböző módjait, az eltérő stresszkezelést, a konfliktusok megoldását, vagy éppena szeretet kifejezését. Kiderül, hogy a két nem teljesen máshogy látja a világot, beleértve a legalapvetőbb, leghétköznapibb dolgokat is. Gray szerint az okok a teljesen ellentétes pszichológiai beállítottságban keresendők. Az eltérő szükségletekből adódóan a férfiak elismerésre, a nők inkább figyelmességre vágynak. A nő eltökélten dolgozik azon, hogy saját igényeire formálja választottját, a férfit nem hajtja a vágy, hogy megváltoztassa párját. Nem biztos, hogy mindennel egyet fogsz érteni, de mindenképpen szemléletformáló, vagy akár AHA-élmény lehet, ha magyarázatot találsz egy-egy számodra érthetetlen viselkedésmintára. 

A fiatalság titka Dr. Elizabeth Blackburn – Dr. Elissa Epel: A fiatalság titka

Mindig foglalkoztatott, hogyan lehet idős korban makkegészségesen és aktívan élni. Valahol a fiatalság megőrzése (vagy inkább az öregedési folyamatok lassítása) is ehhez kapcsolódik, hiszen nem mindegy, hogy milyen az életminőséged.  Mitől függ, hogy mennyi idősnek nézel ki vagy milyen idősnek érzed magad? És hogy jönnek ide a telomerek? Egyáltalán mik azok a telomerek? A telomereket úgy kell elképzelni, mint a cipőfűző végén lévő apró műanyag tokot. A DNS végén található szerkezet, védőburok, ami sejtosztódás közben a DNS-t védi. A kor előrehaladtával, illetve az életmódod következményeként ezek a telomerek megrövidülnek, végül eltűnnek, így a sejtjeid pusztulásnak indulnak és a tested öregedni kezd. Elizabeth Blackburn ausztrál-amerikai molekuláris biológus 2009-ben Nobel-díjat kapott a telomerek működésének megfejtéséért. Tudományos munkájának köszönhetően ma már tudjuk, hogy sokat tehetünk telomereink hosszának megőrzéséért, mi több, visszaállíthatjuk épségüket. A kulcs a telomeráz névre hallgató enzim aktivizálása, ami arra hivatott, hogy folyamatosan építse, pótolja telomereink végét. Hogyan mozgósítsd szervezetedben ezt a rendkívül fontos enzimet? Mit tehetsz azért, hogy intenzív munkára bírd és elérd, hogy az öregedést okozó rövid telomerek helyett a hosszúak kerüljenek túlsúlyba a sejtjeidben? Blackburn könyve erre a kérdésre ad közérthető nyelvre átültetett tudományos választ. 

Elizabeth Blackburn TED-előadása:

 

Vélemény, hozzászólás:

Az e-mail cím nem jelenik meg.