Iratkozz fel az Életmódtér hírlevelére az ajándék életmódváltó e-bookért!

Feliratkozom az Életmódtér hírlevelére (*)

4 életmódkönyv karácsonyra – azaz ezt olvasom 0 fok alatt

1024 576 Életmódtér

Amikor beköszönt a tél, már nem töltöm minden szabad percemet a lakáson kívül. Ilyenkor szeretek bekuckózni a meleg lakásba egy puha takaróval, miközben citromos illóolajat párologtatok, mandulatejes kakaót iszom, és körülveszem magam érdekesebbnél érdekesebb olvasnivalókkal. Idén is ezt tervezem, ezúttal négy új életmódkönyvet táraztam be a karácsonyi időszakra. 

Motiváló életrajz: Tamás Rita – Ne pánikolj, sportolj!

Indulása óta követem Tamás Rita Ne pánikolj, sportolj oldalát, amit a pánikbetegséget maga mögött tudó, elvált anyukaként hozott létre. Rita leküzdötte a saját félelmeit, és számtalan embernek tanította meg, hogyan harcoljon önmagáért. Huszonöt évig dolgozott újságíróként, de a napi hajszában sem veszítette el „tizenkilencedik századi lelkét”, azaz ennek a korszaknak a hitét. Talán ez a lelkület a titka a közösségének is, ahol nemcsak sporttal, testedzéssel kapcsolatban kapunk tippeket, de hétköznapi hősöket is megismerhetünk, olyan embereket, amilyenekké mi is válhatunk. Rita hisz a sport és az önfejlesztő gyakorlatok hatásában, ezt a hitet és tudást szeretné most könyv formájában átadni. Mindenkinek, aki szeretne változtatni. Őszintén mesél a betegséggel folytatott küzdelméről, házassága gondjairól és a melleltávolítás okozta nehézségekről, hogy aztán szóljon a sport erejéről, a kitartás fontosságáról és a megújulásról is. Nem csupán saját történetével igyekszik mások segítségére lenni, konkrét tanácsokat is ad: az általa követett étkezési alapelveken túl azokat az edzésgyakorlatokat is megosztja velünk, amelyek segítségével sikerült megerősítenie önmagát és pozitív irányba fordítania az életét. Tamás Rita ma már nemcsak újságíró, hanem pánikbetegség elleni harcos, testi és lelki edző, érzékeny coach, tudatos édesanya, önálló, bátor nő. Kitartása, őszintesége, egyenessége, és akaratereje példaként és motivációként áll azok előtt, akik nehéz helyzetbe kerülve is a kezükbe akarják venni a sorsukat. Ez a holisztikus megközelítésű életrajzi könyv számomra egy igazi karácsonyi, új évre erőt adó olvasmány. Mindenkinek jó szívvel ajánlom!

Női lélek: Elizabeth Davis – Carol Leonard: Életkör – A női lét tizenhárom archetípusa

Évekig jártam női jógára, és pár évvel ezelőtt, egy nyári jógatáborban hallottam először a női archetípusokról. A két okleveles bába, Elizabeth Davis és Carol Leonard könyve már korábban is megjelent magyarul, de évekig nem lehetett kapni, így örömmel láttam, hogy újra kiadták. Az Életkör egy különleges útmutató a női lét és a nők kollektív képességeinek mélyebb megismeréséhez. A könyv sorra veszi a nő életútjának állomásait, és iránytűként segít abban, hogy felismerjük, megértsük saját életszakaszainkat. Az Életkör tizenhárom női archetípust különböztet meg a Szűztől az Amazonig, a Szeretőtől az Anyáig és a Papnőig. Az egyes archetípusok felfedezése közben megvilágosodik az is, hogy életünk korszakai hogyan hatják át egymást. Nekem ez egy igazi női lélek-simogató kötet, a könyv végén található teszt – kérdőív-rajongóknak szuper hír – pedig segít abban, hogy meghatározzuk, hogy az életünk mostani szakaszában melyik archetípus áll hozzánk a legközelebb, és milyen folyamatoknak leszünk részesei. A kötet tele van személyes példákkal, ami nagyon jól szemléleti az egyes szakaszokat. Elsőre kicsit ezonak tűnt, de teljesen befogadható, érdemes adni az Életkörnek egy esélyt, én szerettem.

Egészséges életmód: Lakatos Péter – Sáfrán Mihály: Legyél te is biohacker!

Erős vonzalmat érzek a praktikus kézikönyvek felé, úgyhogy elsőre megfogott az ötletes koncepció. Persze bennem is felmerült a kérdés, hogy miért pont biohacker legyek? Hackernek nevezzük azt, aki a legmagasabb szinten érti és módosítja az informatikai rendszereket. A szerzők szerint mindenki biohacker, aki a tudomány, a technika, illetve a saját magán végzett kísérletezés ötvözésével egészségesebb test és lélek elérésére, tökéletesebb agy- és izomműködésre, hosszabb és jobb minőségű életkilátásra törekszik. A cél tehát ebben az esetben is a hosszú, boldog és egészséges élet, amihez olyan módszereket sajátíthatsz el a könyvből, mint a mesterséges fény okozta káros élettani hatások kiküszöbölése, a hatékonyabb légzéstechnika a sejtjeid optimális működése érdekében, az egészségesebb táplálkozási szokások kialakítása (pl. időszakos böjtökkel), a számodra legmegfelelőbb mozgás- és edzésformák beillesztése a napjaidba, vagy éppen a sport és az egészségmegőrzés legújabb, forradalmi elméleteinek hasznosításának trükkjei. Külön piros pont az optimálisabb alváshoz kapcsolódó tippekért. A könyv egyértelművé tette, hogy én is jó ideje olyan bioahacker vagyok, aki minden új és hatékony hackelési módszerre nyitott. 🙂 

Speciális étrend: Bartha Ákos – Mezei Elmira: Alacsony FODMAP-étrend

Nem maradhatott ki egy kifejezetten étkezéssel foglalkozó kötet sem, ami a különféle (de sajnos egyre gyakrabban előforduló) emésztőszervi problémákkal küszködőknek nyújt elméleti (Bartha Ákos) és gyakorlati (Mezei Elmira) útmutatót. Az ausztrál Monash Egyetem kutatói által tudományos alapon kidolgozott módszer alapja az ún. erjedő szénhidrátok – kezdőbetűikből alkotott nevükön: FODMAP-ok – kerülése, mivel az arra érzékenyeknél ezek komoly bélpanaszokat okozhatnak. A leggyakoribb ilyen jellegű emésztőszervi egyensúlytalanság az irritábilisbél-szindróma, melynek kezelésében ezzel a módszerrel óriási sikereket érnek el. Ezenkívül hatékony lehet még gyulladásos bélbetegségek, funkcionális emésztőszervi rendellenességek, bélflóra-egyensúlytalanságok, felszívódási és emésztési zavarok, laktózérzékenység, valamint nem cöliákiás gluténérzékenység esetén. A terápiás célú étrend lényege, hogy kerüljük a magas FODMAP-tartalmú táplálékokat – többek között a laktóztartalmú tejtermékeket, a gluténtartalmú gabonaféléket, bizonyos zöldségeket és olajos magvakat, valamint némelyik gyümölcsöt is. Nem kell azonban megijedni, mert igen változatos a fogyasztható ételek sora – idetartozik minden hús- és halféle, a laktózmentes tejtermékek, a tojás, illetve sokféle zöldség és gyümölcs. A kötet kitér továbbá egyes betegségtípusok (endometriózis, ekcéma stb.) és a táplálkozás összefüggéseire, az igénybe vehető diagnosztikai eljárásokra, a manapság heves viták tárgyát képező probiotikumok hasznára, a modern kori édesítők, valamint a prebiotikus rostok és a gyógynövények szerepére. A receptek egyszerűek és ínycsiklandóak, akkor is bátran használhatod őket, ha nincsenek érzékenységeid, emésztési gondjaid, “csak” az egészséges táplálkozás részeként tekintesz rájuk. Érintetteknek kötelező olvasmány!

További könyvajánlók:

Rejtélyes betegségek – amikor a testi tünetet a lélek okozza

3+1 lelkis könyv a hideg téli estékre

3 tipp a hosszú, egészséges életért

Te meddig mennél el, hogy megfelelj az elvárásoknak?

Sisu és életmódváltás – Tanulj a finnektől szívósságot!

Vélemény, hozzászólás:

Az e-mail cím nem jelenik meg.