Iratkozz fel az Életmódtér hírlevelére az ajándék életmódváltó e-bookért!

Feliratkozom az Életmódtér hírlevelére (*)

3 tipp a hosszú, egészséges életért

Hosszú élet
1024 576 Életmódtér

Életmódváltó e-book

Sosem volt rám jellemző a “Live Fast Die Young” attitűd. Már gyerekként megfogalmazódott bennem, hogy szeretnék sokáig egészségesen élni és sportolni. Ahogy teltek-múltak az évek, ez a gondolat egyre meghatározóbbá vált számomra. Valamennyi női felmenőm 80 év fölötti kort élt meg, az immunrendszerem se bizonyult rossznak, mindig úgy éreztem, hogy vétek lenne ezt az ajándékot elherdálnom. Harmincon (és némi szakirodalmon) túl már tisztában vagyok azzal, hogy a genetika csak kis mértékben, valójában a mindennapi döntések és szokások határozzák meg a későbbi életminőséget. Számtalan kutatás, és (ezeken alapuló) könyv született a témában, és akár holland, ázsiai, vagy amerikai szerzők kutatásait olvastam, mindenhol rendkívül hasonló szokások és tevékenységek vezettek a betegségektől mentes, aktív időskorhoz. Az alábbi három pont ezek mentén született.

1. Alakítsd úgy a környezetedet, hogy minél többet tudj mozogni
Minél mozgásszegényebb életet élsz, idővel annál jobban leépülsz. Márpedig a XXI. században minden a kényelmedet szolgálja: az autók, a tömegközlekedés, a mozgólépcsők, a robotizálás. Az ülőmunka tovább növeli az inaktivitás veszélyét, plusz akkora terhet ró a gerincedre, amit nem lehet kompenzálni heti 3 óra edzéssel. Mi a megoldás? Legyél folyamatosan mozgásban: gyalogolj, biciklizz a munkahelyedre, óránként állj fel legalább 3-szor, lépcsőzz, sétálj, amennyit csak tudsz, és minden nap sportolj (bármit, amit szívesen csinálsz) legalább 45-60 percet.

2. Tartsd az ideális súlyodat, törekedj az egészséges választásokra, és kerüld a túlevést
Általánosságban elmondható, hogy az egészséges idős emberek vékonyak, a testtömegük a normál BMI-tartomány aljához esik közelebb. Az alacsonyabb testsúly kevésbé terheli az izületeket, ami idősebb korban különösen fontos. Kimutatták, hogy egy kisebb mértékű (például 10%-os) állandó kalóriadeficit támogathatja az egészség megőrzését (2000 kalóriás energiafelhasználás mellett ez egy 1800 kalóriás étrendet jelent). 

3. Pozitív érzelmek, pozitív kapcsolatok, értelmes élet
Végül, de nem utolsó sorban a hosszú, egészséges élethez elengedhetetlen, hogy jól legyél (erről korábban egy cikk is született), azaz a tested karbantartása mellett a lelkedért is tegyél nap mint nap. A pozitív érzelmek és kapcsolatok, valamint az önmagadon túlmutató cél szolgálata egyaránt hozzájárulnak az általános jóllétedhez. 

Érdekesség: Nemrég kedvenc harvardi tudósaink az alábbi 5 aranyszabályban határozták meg a hosszú élet titkát (szerintük aki betartja ezeket, alsó hangon 10 évvel tolhatja ki a várható élettartamát):

1. Étkezz egészségesen (zöldségek, gyümölcsök, minél kevesebb feldolgozatlan étel, egészséges zsírok, megfelelő vízfogyasztás)
2. Mozogj naponta legalább 30 percet
3. Tarts egy számodra egészséges súlyt (a testtömegindexed 18,5-24,9 között legyen)
4. Ne fogyassz túl sok alkoholt (nőknél napi 1,5 dl, férfiaknál két pohár bor a maximum)
5. Ne dohányozz (soha)

Te mindegyiket kipipálhatod? Mi az, amit nehezebben tartasz?

Ajánlott olvasnivalók:
Rudi Westendorp: Öregség öregedés nélkül – Hosszú élet és vitalitás
David van Bodegom – Rudi Westendorp: Tartalmas évek – Mindennapi praktikák a hosszú életért
Dr. David B. Agus: A hosszú élet receptje
Héctor García Kirai – Francesc Miralles: Ikigai – A hosszú élet japán titka

1 hozzászólás

Vélemény, hozzászólás:

Az e-mail cím nem jelenik meg.