Iratkozz fel az Életmódtér hírlevelére az ajándék életmódváltó e-bookért!

Feliratkozom az Életmódtér hírlevelére (*)

„Megfogadtam, hogy nem fogok szemérmeskedni, hanem nyíltan beszélek a női testről”

Cserháti-Herold Janka - termékenységtudat-szakértő
1024 576 Életmódtér

Cserháti-Herold Janka termékenységtudat-oktató három éve nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint hogy megtanítsa a nőket a ciklusuk ismeretére és természetes módon történő szabályozására. Janka vállalkozásának és későbbi tanulmányainak ötlete akkor született, amikor saját magának keresett biztonságos, hormonmentes fogamzásgátlási alternatívát, és nem talált itthon számára megfelelőt. Janka a gyengéd fogamzásgátlás szakértőjeként létrehozta a hormonmentes.hu-t, Magyarország első hormonmentes fogamzásgátló eszközöket forgalmazó webáruházát. Most arról beszélgettünk, hogyan lehet a fiatal lányokat már tizenéves korban rávezetni a testtudatra, és miért hasznos a női ciklus ismerete a férfiak számára is.

Egy olyan témával foglalkozol, amire előtted ebben a formában Magyarországon nem volt példa. Tabuk és mellébeszélés nélkül beszélsz a női test működéséről. Mit tapasztaltál az elmúlt években, mennyire ismerik a nők a saját testüket?

A hormonmentes.hu-n kapható termékek forgalmazása közben jöttem rá, hogy mennyire nem ismerjük a testünket. És mindegy, hogy tinilányról beszélünk vagy háromgyermekes anyukáról, ugyanazok a kérdések jönnek nagyjából minden korosztálytól. Nem tanulunk olyan mértékben biológiát, ami a való életben is hasznosítható lenne, nem tudjuk, hogyan működik a ciklusunk, hogy hol helyezkedik el a méhnyakunk, hogy mekkora szerv igazából a csikló, vagy mi az a nedvesség, amit a bugyinkon látunk. Nem nagyon van kihez fordulni ezekkel a kérdésekkel, mert sok közülük még mindig tabu. Megfogadtam, hogy nem fogok szemérmeskedni, hanem nyíltan beszélek ezekről a témákról, legyen az ciklus, fogamzásgátlás, vagy az intim részeink anatómiája.

Tíz évig szedtem fogamzásgátló tablettát, és ugyan már évek óta abbahagytam, a ciklusom és a hormonrendszerem még mindig nem száz százalékos. Sok nő küzd ezzel a problémával és sokszor nem is vagyunk tisztában az opciókkal. Ha teljesen megbízható fogamzásgátlási módszert keresünk, milyen hormonmentes lehetőségeink vannak?

Szerencsére sokkal több, mint amennyiről általában tudunk, vagy ami lehetőségként a fejekben él. A gyengéd megoldások híve vagyok, de ha ennek megfelelően a több mellékhatással bíró hormonmentes spirált és a kémiai hatású spermicideket kiveszem a képletből, akkor is sok opció marad. Ott a pesszárium, a méhszájsapka biospermicidekkel, különleges óvszerek (latexmentes, vegán), és természetesen a termékenységtudat, ezen belül a szimptotermális módszert oktatom, ami pont olyan hatékony, mint a tabletta. Fontosnak tartom, hogy olyan megoldásokról is beszéljünk, amire talán rákérdezni sem mernek az emberek. Tipikusan ilyen a megszakítás, amelyet az eddigi tapasztalataim alapján rengetegen alkalmaznak akár éveken keresztül, közben rettegve, hogy mikor csúszik be a baba. Ez senkinek sem jó. Arról pedig kevés szó esik, hogy a hatékonyság növelése érdekében mindig lehet több módszert is kombinálni. A lényeg, hogy minden pár megtalálhatja a számára megfelelő és komfortos megoldást, de ehhez sok információra van szükség, hogy az előnyöket és a hátrányokat mérlegelve, ténylegesen tájékozott döntés szülessen. Ebben szeretnék segíteni.

Amikor felkérést kaptál, hogy tarts előadást egy neves pesti gimnáziumban, mi volt az első gondolatod?

Nagyon örültem neki és eléggé izgultam. A legtöbben azt fogalmazzák meg a módszerrel és az általam átadott biológiai tudással kapcsolatban, hogy „bárcsak előbb hallottam volna erről!”. És most előttem volt a lehetőség, hogy a fiataloknak is átadjam a tudást a termékenységünkről, a testünkről, a szexualitásunkról. Azóta visszahívtak ugyanabba a gimibe, további osztályokhoz is.

Milyen tapasztalataid voltak, hogyan fogadtak a diákok?

Nagyon intim témáról beszélünk, ezért természetesen mindig érezhető némi feszültség a beszélgetés elején. Végzősökhöz mentem, és alapvetően felnőttként kezeltem őket. Mindig igyekszem oldani a hangulatot vicces videókkal, lazább megközelítéssel. Ettől mindenki lazul, és utána már könnyebben be lehet vonni a hallgatóságot.  A felnőtteknek szóló előadásaimhoz képest egyébként nagyon más  osztályteremben, egy tanóra keretén belül beszélni a termékenységtudatról, mert kevés az idő, fáradtak a srácok az órák után, és fenntartással kezelik, hogy ki áll ott előttük. Én pedig nem akarok klasszikus felvilágosítást tartani óvszer-banán kombinációval. Elsősorban a női cikluson keresztül közelítem meg a témát, de szóba kerülnek a fogamzásgátlási lehetőségek, sőt a női-férfi anatómia azon részei, amelyekről kevés szó esik (ha egyáltalán…) biológia órán. Érdekes élmény volt számomra, hogy nem a lányok jöttek oda az óra végén, hanem inkább a fiúk szerettek volna beszélgetni még egy kicsit. Nagyon örültem a nyitottságuknak.

Milyen további terveid vannak az oktatás terén?

Szerencsére egyre több jó kezdeményezés van. Nagyon fontos, hogy végre nyíltan beszéljünk olyan témákról, amelyekről eddig nem lehetett és ez rengeteg problémát és társadalmi frusztrációt okoz, hogy nincs kinek feltenni a kérdéseket: szex, női test, férfi test, fogamzásgátlás és minden kapcsolódó témakör. Egy kedves szexológus ismerősöm tette fel a kérdést, hogy ha a pornót kivesszük a képletből, akkor milyen tájékozódási pont marad a gyerekeknek, fiataloknak a szexualitásról? Látnak  egy torz képet, de nincs információ arról, hogy mitől lesz jó a szex. Mit élvezhet igazából a másik? Hogyan kell beszélni a vágyainkról? Hogyan működik a testünk? Ezek borzasztóan fontos kérdések. Viszont iskolai kereteken belül nehéz megvalósítani egy ilyen nyílt párbeszédet a témában, és jelenleg nincs is erre irányuló komplex program. Ezért az lehet a megoldás, hogy az ő nyelvükön, az általuk használt fórumokon, az online világban szólunk hozzájuk. Legalábbis ilyen irányban gondolkozom most.

Fontos számodra, hogy a férjed tisztában legyen a ciklusod ritmusával?

Igen, és ez nem is lehetne másképp. Szerintem ő már jobban ismeri a női test és a ciklus működését, mint a legtöbb nő. Hihetetlenül hangzik, de már az illatomból tudja, hogy termékeny időszakban vagyok-e éppen. És persze a ciklusgörbét is pontosan értelmezi.

Hogyan vezetted rá, hogy ez neki is hasznos? Vannak bevált tippjeid? 

Nálunk ez nem is volt kérdés. Mindenről nyíltan beszélünk, nincsenek tabuk a kapcsolatunkban. Ez a legfontosabb tippem. Amikor kiderült, hogy a fogamzásgátló tablettától érzem rosszul magam, azonnal mondtam neki, hogy abbahagyom, és soha többé nem szeretnék olyan módszert, amely árthat a testemnek. Mindenben teljes mértékben támogatott. De azt gondolom, hogy ez így normális. Közösen kutattunk olyan megoldás után, ami túlmutat az óvszeren, és amikor rátaláltam a termékenységtudatra, neki is tetszett. Persze elsőre voltak benne kételyek, de a tudományos tények és a tapasztalás meggyőzték, hogy a módszer hatékony. Az pedig, hogy mindkettőnknek megfelelő és kényelmes módszert találtunk, színtiszta haszon. 

Milyen gyakorlati előnyöket jelent a férfiak számára a női ciklus ismerete?

A férfiak számára csak előnyt jelent, ha a párjuk egyre magabiztosabb a saját teste ismeretében, és egyre jobban szereti azt. További előny, ha pontosan tudják, hogy a szerelmük most éppen érzékenyebb, vagy tuti jobban kívánja a szexet, vagy csak a menstruáció előtti PMS időszakában van. És persze ne hagyjuk ki a legfontosabbat: stresszmentesen lehet élvezni a teljes gyönyört nyújtó, óvszer nélküli együttlétet. Úgy, hogy ehhez a nőnek sem kell a testét romboló módszerhez nyúlni. Ennél többet talán nem is kell mondanom.

Fotó: Szász Marcell

Nézd meg Janka TEDx előadását:

Vélemény, hozzászólás:

Az e-mail cím nem jelenik meg.