Iratkozz fel az Életmódtér hírlevelére az ajándék életmódváltó e-bookért!

Feliratkozom az Életmódtér hírlevelére (*)

Interjú Dr. Polgár Juliannával vitaminpótlásról és egészségmegőrzésről

1024 576 Életmódtér

Dr. Polgár Julianna családanya és gyógyszerész, aki elkötelezetten támogatja azokat, akik egészségesebb és kiegyensúlyozottabb életre vágynak. Juli már több mint tíz éve a megelőzésben és a tudatosságban látja a hosszú élet kulcsát, 2013 óta pedig egészségmegőrzéssel kapcsolatos klubnapokat tart Piliscsabán. A tél közeledtével Julival az életmód klub mellett egy aktuális témáról, a téli vitaminpótlásról és egészségmegőrzésről beszélgettem.

Kérlek, mesélj az életmód klubról, amit Piliscsabán indítottál el.

Polgár Julianna gyógyszerész

2015-ben alapítottam meg Piliscsabán a Csini-Mami Klubot, egy olyan közösséget, ahol az anyák megtanulhatják, hogyan vigyázhatnak a gyermekeik, a családjuk egészségére. Szülés után három hónap alatt felugrott rám 12 kg, fáradt voltam és kimerült. Szerencsére megtaláltam a módját, hogyan nyerjem vissza szenvedés nélkül a korábbi formámat és energikusságomat. Úgy gondoltam, ezt a tudást szívesen megosztanám más anyukákkal is. Kezdetben a házunk kertjében indultak el ezek az önkéntes alapú összejövetelek. 2-3 hetente találkoztunk és közösen főztük. Nemcsak mi, de a gyerekek is nagyon szerették ezeket a találkozókat. Fantasztikusan érzés volt, hogy rövid időn belül több mint 50 tagja lett a klubnak. A találkozók során jókat nevettünk, meghallgattuk egymás problémáit, és a gyerekek is remekül elvoltak egymással, miközben kóstolgatták az egészséges harapnivalókat. 2016-ban elindult a Pilisi Egészségsuli, ahol a havi találkozókon a szervezetünk működéséről, étkezésről, emésztésről tanulunk, valamint főzési technikákat sajátítunk el. Azért tartom fontosnak egy ilyen életmód klub működését, mert a tapasztalataim szerint se a patikában, se az orvosnál nincs idő beszélni sok mindenről, itt viszont lehetőség nyílik megérteni a betegségünket, a szervezetünk működését, és azt, hogy mit kell tennünk ahhoz, hogy visszaálljon a felborult egyensúly.

Gyógyszerészként mit tapasztalsz, mire érdemes kiemelten figyelni a téli időszakban, ha el akarjuk kerülni a betegségeket?

Mindig elmondom a betegeknek, illetve a szülőknek, hogy télen három dologra szükséges kiemelt figyelmet szentelniük az immunrendszerük erősítése érdekében. Ez a három dolog az étkezés, a mozgás, valamint a pihenés, a relaxáció.

Van különbség az egyes vitaminok között? Mire figyeljünk, ha jól felszívódó készítményt szeretnénk választani?

Óriási különbségek vannak az egyes vitamin-készítmények között, amit nagyjából az áruk is tükröz. A legjobb, ha természetes alapanyagokból kivont készítményeket választunk, ezek sokkal jobban beépülnek a szervezetünkbe. Nagyon sok jó készítmény kapható ma, mégis az a leggazdaságosabb, ha megfelelő forrásokkal rendelkezünk a vegyszermentes zöldségek és gyümölcsök beszerzéséhez. Sajnos nagyon drágák a bio minősítésű zöldségek és gyümölcsök, kevesen veszik meg ezeket folyamatosan. Rendszeresen ellátogatok egy olyan piacra, ahol sok a kistermelő és próbálom megkeresni azokat, akiknek nem csak a mennyiség számít, hanem a minőség is. Eddig mindig találtam olyan idős bácsikat, néniket, akik szeretettel árulják a két kezük munkáját. Természetesen az a legjobb, ha nekünk van egy kis kertünk, viszont ha ez nem megvalósítható, akkor válasszuk azokat a magyar termelőket, akik arra törekszenek, hogy minél kevesebb vegyszert használjanak.

Milyen vitaminokat javasolsz az általános egészség megőrzéséhez, és ezeket a nap mely szakaszában a legideálisabb bevennünk?

Nem is a vitaminokkal kezdeném, hanem azzal, ami a leglényegesebb az általános egészség megőrzéséhez, ez pedig a kiegyensúlyozott táplálkozás.  Ezután jönnek csak az étrend-kiegészítők. Ha a táplálkozásunk rendben van, elegendő pluszban a C-, és D-vitamin bevitele. Átlagon felüli munkamennyiség, vagy edzés mellett természetesen érdemes további ásványi anyag- és B-vitamin pótlásról gondoskodni. A téli időszakban tíz éves kortól és a felnőtteknek naponta legalább 500 mg C-vitamint és 2000 NE D-vitamin bevitelét javaslom. 3-10 éves korig ennek a mennyiségnek a felét. 1-3 év között pedig legalább 200 mg C-vitamin és 600-800 NE D-vitamin bevitele szükséges. 0-1 éves korig legjobb az anyatej, valamint 500 NE D-vitamin. Valamennyi vitamin és ásványi anyag reggel hasznosul a legjobban, ha étkezés után vagy közben visszük be.

Milyen természetes kiegészítőket javasolsz az immunrendszer erősítésére?

Az általános egészség megőrzéséhez javaslom a bélflóra erősítést, melynek során azokat a tejsav baktériumokat kell életben tartani és szaporítani a belekben, amelyek megtartják a bélflóra egyensúlyát. Ezt a hatást természetes formában az erjesztett tejtermékekkel, és a hagyományos savanyított káposztával lehet elérni. Egy antibiotikum kúra sajnos órási károkat okoz a bélflórában, ezért a kúrát követően legalább három hónapig kellene napi rendszerességgel erősíteni a bélflórát. A patikában is kaphatóak nagyon jó készítmények, ha valakinek macerás a természetes forrásokat beszerezni. Az érrendszerünk, az agyműködésünk egészségének megtartásához az Omega-3 zsírsavakat ajánlom, ezek egyben gyulladáscsökkentő hatással is bírnak.

Milyen gyógyító ételeket és italokat ajánlasz influenza vagy megfázás esetén?

Influenza vagy megfázás esetén elsősorban pihenést, valamint jelentős mennyiségű meleg folyadékot, teát javasolok. Emellett fontos a könnyű (húsmentes) és vitamindús ételek fogyasztása. Elengedhetetlen a C-, és D-vitaminpótlás, de a meleg fürdő és a szauna is sokat segíthet.

Vélemény, hozzászólás:

Az e-mail cím nem jelenik meg.