Iratkozz fel az Életmódtér hírlevelére az ajándék életmódváltó e-bookért!

Feliratkozom az Életmódtér hírlevelére (*)

Longevity Project – A hosszú élet titka

Hosszú, egészséges élet
1024 576 Életmódtér

2018. december 5-én részt vettem egy meetupon, ami az egészség tudatos megteremtésére fókuszált. Mindezt holisztikusan. A meetup-sorozat első alkalma Dr. Márky Ádám (a Nemzetközi Életmód Orvostani Társaság első magyar szakorvosa) előadásával indult, amiben a mindfulness és az egészség kapcsolatába, valamint a tudományos bizonyítékokon nyugvó életmód-orvoslás alapjaiba vezette be a résztvevőket. Ezt követően Länger Jelena (a Longevity Project ügyvezetője), a hosszú és egészséges élet titkait fedte fel a különböző nemzetekből hozott példákon keresztül. Bónuszként a résztvevők hasznos tippeket kaptak, hogyan legyenek sikeresek az életmódjuk megváltoztatására vonatkozó újévi fogadalmaik. Hiánypótló és élvezetes előadásokat hallottam, szívből ajánlom minden egészséges életmód iránt érdeklődőnek Jelena és Ádám további meetupjait. 

Sokszor írtam már arról, hogy gyerekkorom óta foglalkoztat, hogyan lehet hosszú, egészséges életet élni. Éppen ezért nem ért nagy meglepetésként, hogy a legtöbbet egészséges, mindennapi szokások kialakításával tehetünk ezért. A testi, lelki és szellemi egészség nem szerencse (vagy genetika) kérdése, hanem mindennapos döntések eredménye. Mit eszünk reggelire-ebédre-vacsorára, mennyire vagyunk aktívak, hogyan kezeljük a stresszt, hogyan és mennyit alszunk, mi az életcélunk és milyen emberi kapcsolataink vannak. Az Életmódtér is ezeket a területeket fedi le azáltal, hogy megosztottam a saját életmódváltásom során felmerült nehézségeket és megoldási lehetőségeket. 

Mi az, amit magammal vittem az előadásokból? Összegyűjtöttem pár gyakorlati tanácsot a 2019-es évre a hosszú, egészséges élethez (na meg az életmódváltáshoz): 

  • Hogyan érheted el a változást? Napi szintű, apró szokások folyamatos gyakorlása mellett, amelyek rutinszerűve válnak. Eleinte a változas lassú lehet és küzdelmes, de ne add fel, mert egy ponton túl elérkezik az áttörés. Igyekezz feladni az elvárásaidat (és a türelmetlenkedést), és csak csináld!
  • Az újévi fogadalmad során tűzd ki célul, hogy milyen emberré szeretnél válni, és ezt a célt milyen szokásokon keresztül akarod megvalósítani. A cél saját magad fejlesztése legyen, ugyanis ehhez tudsz viszonyítani nap mint nap. Például egy rendszeresen futó, fitt/egészségtudatos emberré szeretnél válni. A célodhoz a szokásaid vezetnek el, tehát úgy leszel egészségtudatos, ha tudatosan táplálkozol: minden este előkészíted a reggelidet, amikor főétkezésre kerül a sor, először egy nagy adag zöldséget veszel ki, minden nap viszel magaddal egy almát, hogy ha megéhezel, először ahhoz nyúlj. A sok apró, új szokás pedig előbb-utóbb rutinszerűvé válik. Egy másik ilyen cél, ha például stresszes időszakokban is kiegyensúlyozott akarsz lenni. Kitűzöd, hogy ehhez rendszeresen meditálni fogsz: negyed órával előbb kelsz, 10 percet meditálsz, majd az azt követő 5 percben békésen elkortyolgatod a kávédat.
  • Azok, akik idős korukban is megőrzik a vitalitásukat, olyan szokásokba, illetve élethelyzetbe vannak belekényszerítve, amelyek egészségesek. Ha te nem vagy ilyen szerencsés, nem marad más, mint a tudatosság: tedd egy kicsit kényelmetlenebbé az életedet (pl. sétálj, főzz), hogy az apró szokások egy egészségesebb irányba mutassanak. Azaz könnyítsd meg magadnak, hogy egészségesebb döntéseket hozz. Ne tarts a konyhádban készételt, munka előtt/után ejtsd útba az edzőtermet, használd a lépcsőt a lift helyett, hagyd otthon az autót, és járj gyalog vagy biciklivel.
  • Akaratlanul is hatással vagy a környezeted egészségére: a párodra, a családodra, a közelebbi barátaidra, a kollégáidra, de akár a szomszédokra, vagy a városra is hatást gyakorolhatsz, ahol élsz. Éppen ezért rengeteget számít, milyen az életmódod, mit eszel, vagy hogyan gyűjtöd a szemetet. 
  • A kutatásokból kiderült, hogy a különböző népcsoportoknál a hosszú élethez ugyanaz a 4 alapvető tényező vezetett: a mindennapos mozgás a napi teendők közben; a szemlélet és az értékrend (ez lehet a vallás, a kultúra, a közösség ereje, egy életcél jelenléte); a bölcs táplálkozás (nincs túlevés, van időszakos böjt és egészséges, feldolgozatlan ételek); valamint a kapcsolatok és a társadalom szerveződése, illetve a hit (az értékrendben az első a család és a baráti kör volt). Érdekesség, hogy ha valakit olyan emberek vettek körül, akik számára fontos az egészségmegőrzés, akkor az egyén számára is az lett, ha pedig elhízottak, akkor hamarosan ő is túlsúlyos lett.

    Konklúzió:
    Ha hosszú, egészséges életre vágysz, akkor az utolsó leheletedig maradj aktív mind a mozgás, mind az emberi kapcsolatok terén. Emellett létfontosságú, hogy legyen egy életcélod, valamint hasznosnak érezd magad. És persze egy kiegyensúlyozott, növényi alapú táplálkozás sem árt. 🙂

A Longevity Project oldala: https://www.longevity-project.org/

A következő Longevity Meetup időpontja 2019.01. 30: https://www.facebook.com/events/282646092401769/

Az Egészségfejlesztő Kurzus Facebook oldala: https://www.facebook.com/events/381080269365935/

Vélemény, hozzászólás:

Az e-mail cím nem jelenik meg.