Iratkozz fel az Életmódtér hírlevelére az ajándék életmódváltó e-bookért!

Feliratkozom az Életmódtér hírlevelére (*)

Mindennapi szokásaink: muti, mit eszel

Muti, mit eszel
1024 576 Életmódtér
Életmódváltó e-book

A legtöbb ember életében központi kérdés, hogy mit eszik. Ez esetemben sincs másképp, minden nap gyermeki örömmel várom a reggelit, az ebédet és a vacsorát, és persze közben sem szeretek éhezni. Az elmúlt években tudatosan programoztam át magam arra (annak ellenére, hogy a finom ételek legnagyobb rajongója vagyok), hogy a választásaim többsége egészséges irányba mutasson (néha akár az ízvilág rovására is), és csak az esetek kisebb százalékában vegyek magamhoz “comfort food”-ot. Magyarul a diétákat (mert tinédzserként és a húszas éveimben kipróbáltam jópárat) egy olyan életmódra cseréltem, aminek nincs lejárati ideje, és hozzájárul az általános egészségemhez is. Hogyan működik ez a gyakorlatban?

Sokat írtam már a szokásokról, és arról, milyen fontos, hogy apránként, lépésről lépésre iktassuk be a változásokat az életünkbe. Kevés embernél működnek az azonnali, drasztikus cserék és megvonások, és még kevesebben tudják ezeket hosszú távon is tartani. Egy ismerősöm pár napja megkérdezte, mennyi időbe telt, mire áthangoltam az étkezési szokásaimat. Nem láttam rajta kitörő lelkesedést, amikor elmeséltem, hogy ez egy folyamat volt az elmúlt 6 évben, és még bőven lenne mit változtatnom. Valljuk be, szeretjük az instant megoldásokat, de a táplálkozásunk egészségesebb irányba tolása (főleg, ha nagyon messziről indulunk) sajnos nem így működik. A legfontosabb irányelv, ami abban segített, hogy tudatosabban táplálkozzak:

Arra koncentráltam, hogy mit egyek, nem pedig arra, hogy mit ne…

Ha csak egy táplálkozási tanácsot adhatnék, ez lenne az. Igyál több vizet, egyél több zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonafélét (zabot, kölest, bulgurt, quinoát, barna rizst, lenmagot), hüvelyeseket (bab, lencsefélék, borsófélék), és mértékkel natúr magvakat. Ne gondolkozz az egyes táplálékcsoportok teljes megvonásán, mert az agyad azonnal tiltakozni kezd. Ne démonizálj, ne a szénhidrátokat és a zsírokat kerüld, hanem szorítsd ki az étrendedből a telített és a transzzsírok, valamint a feldolgozott, finomított szénhidrátok fogyasztását azáltal, hogy több teljes értékű növényi táplálékot veszel magadhoz. Nem hiszek a diétákban (erre már fent is utaltam), az egészséges irányba mutató szokások fokozatos beiktatásában hiszek. Na de mi a helyzet a böjtöléssel?

Böjtölni, vagy nem böjtölni? Ez itt a kérdés!

Ezt mindenki döntse el maga a kellő információ (jó alap lehet Valter Longo: The Longevity Diet angolul megjelent könyve), valamint az orvosával/dietetikusával való egyeztetés után, de az biztos, hogy az elmúlt időszakban őrült nagy trend lett Amerikában a böjtölés. A klinikai körülmények között tartott vízböjttől a napi szintű időkorlátos evésig van minden. Sokat olvastam erről mostanában, mert “kicsiben” rendszeresen böjtölök. Már évekkel ezelőtt rájöttem, hogy ha pihentetni szeretném a gyomromat, érdemes egy 12-14 órás evésszünetet tartanom a vacsora és a reggeli között. Nálam ez úgy néz ki, hogy heti pár alkalommal este hatkor/hétkor vacsorázom, és másnap reggel nyolckor/kilenckor reggelizem (és sokkal jobb is a közérzetem). Ennek az időkorlátos böjtölésnek bizonyítottan vannak pozitív élettani, sejtmegújító hatásai. Így legyen ötösöm a lottón. 🙂 Ezzel csak azt szerettem volna szemléltetni, hogy ha kicsit odafigyelsz a tested jelzéseire, meglepően pontosan tudja, hogy mire van szükséged (nem, nem két kakaós csigára…).

1 hozzászólás
  • Andrea
    VÁLASZ

    Nagyon hasznos táplálkozási ötleteket írtál le. Manapság már nagyon fontos a tudatos táplálkozás. Azonban sajnos nem minden tápanyagot lehet étkezéssel bevinni a szervezetünkbe, ezért fontosak a különböző táplálékkiegészítők fogyasztása is.

Vélemény, hozzászólás:

Az e-mail cím nem jelenik meg.