Iratkozz fel az Életmódtér hírlevelére az ajándék életmódváltó e-bookért!

Feliratkozom az Életmódtér hírlevelére (*)

„A legfontosabb, hogy megtaláld a mobilitás és az immobilitás közötti egyensúlyt”

Egri Diána gyógytornász
1024 576 Életmódtér

Egri Diána gyógytornász-manuálterapeuta a FizioDia Mozgás és Lélek Műhely megálmodója. Magánrendelőjében a gerinc egészségének helyreállítása, a sportrehabilitáció és a prevenció mellett empatikusan, a problémák lelki eredetét is figyelembe véve támogatja pácienseit a gyógyulásban. Diával a gerincvédelemről és a test-lélek kapcsolatról beszélgettünk.

Milyen mozgásszervi problémákkal fordulnak hozzád leggyakrabban?

A legtöbben derákfájással keresnek meg, de számos sportbalesetet szenvedett, nyak, váll és térdprobléma is előfordul. Egyre több állkapocs rendellenességgel találkozom a praxisomban. Ami talán kevésbé köztudott, hogy a nyakfájdalom összefügghet az állkapocs diszfunkcióval. Fontosnak tartom, hogy tudatosítsuk, hogy a testünkben minden kapcsolatban áll egymással. Hiába a derekával keres meg valaki, attól még a medencéjét és a csípőjét is megnézem, mert az egész rendszert komplexen kell vizsgálni.

A szerzett fizikai panaszok milyen életmóddal lennének megelőzhetőek?

Az lenne a legfontosabb, hogy megtaláld a mobilitás és az immobilitás közötti egyensúlyt. Ha munka közben sokat kell ülnöd, a nap hátralévő részében próbálj mozgásban maradni. Fontos, hogy olyan mozgásformát válassz, amit szeretsz, nem okoz panaszt és mindig ügyelj a helyes kivitelezésre! Ha fáj a hátad, ne kezdj el fát vágni. Derékfájásra válassz olyan mozgásformát, ami közelebb áll a gyógytornához. Ilyen a pilates, a jóga vagy a bodyART. Az igazság az, hogy sok múlik az oktatón, és alapszabály, hogy a fájdalmat mindig jelezd felé!

Mit javasolsz a mindennapi gerincvédelemhez, mire figyeljünk, ha ülőmunkát végzünk?

Törekedni kell a megfelelő testhelyzet kialakítására. A legjobb az olyan állítható asztallap, ami ülő- és állómunkához is ideális, és minden magassághoz megfelelő. Ilyet már az Ikea is gyárt. Ebben az esetben a monitort sem kell külön megemelni, hogy a tekinteted a képernyő felső kétharmadára essen. További problémákat okoz, hogy ha csak a szék állítható, sok esetben nem tudod a két alkarodat úgy letenni az asztalra, hogy a vállaidat hátra tudd zárni, mert az asztallap túl magasan, vagy túl alacsonyan helyezkedik el. Kezd bekerülni a köztudatba, hogy óránként fel kell állni, és sokan erre oda is figyelnek. Ilyenkor nyújtózkodj egyet felfelé (a fejtetővel és a karokkal is), hogy fellélegezhessenek a porckorongok. Az ékpárnát nagyon hasznosnak tartom. Rákényszerít, hogy mindkét lábad lent legyen a talajon, beállítja a medencét a helyes irányba, és megtartja a gerinc természetes görbületeit. Ha sokat ülsz, mindenképpen figyelned kell a testhelyzetedre. Kontroll, testtudat és erős hátizmok szükségesek a helyes tartáshoz.

Milyen mozgásformákat és fitnesz eszközöket ajánlasz a test hosszú távú karban tartásához?

Ez három dologtól függ. Először is attól, mit csinálsz a nap nagy részében: ülő-, vagy fizikai munkát végzel. Másodszor attól, milyen a személyiséged: egy pörgős embert nem lehet elküldeni egy jógaórára. Végül, hogy milyen kialakult betegséged van. Ezeket egyénileg kell felmérni, nincsen olyan mozgásforma, ami mindenki számára beválik. Már említettem, hogy a pilates, a jóga és a bodyART szuper derékfájásra. A pörgősebb emberek viszont a funkcionális és a saját testsúlyos köredzésekben találhatják meg a számításukat. Ezek az órák rendkívül változatosak: az ugrálókötelezéstől a súlyzós elemekig sokféle gyakorlatot tartalmaznak. A TRX is nagyon hasznos, de ehhez az edzéstípushoz már komoly testkontrollra és tudatosságra van szükség, ezért csak haladóknak ajánlom. Válasszunk edzőt körültekintően: csak olyan oktatóhoz érdemes járni, aki kiemelten ügyel a helyes technikára és az ízületvédelemre. Sajnos volt már olyan páciensem, aki egy gyakorlat helytelen kivitelezése miatt sérült le, és így került hozzám. Ha ülőmunkát végzel, nyújtsd le minden nap a nyak és a vállövet, a hátat és az alkart. Kezdőknek az egyéni gyógytornát javaslom, ami azon túl, hogy a saját igényekhez igazodik, megtanít a test tudatos használatára is.

Van olyan eszköz, ami hatékonyabbá teszi az edzéseket?

A fitnesz eszközök közül az SMR-henger verhetetlen. A hengerezés napi szinten, vagy bármilyen sporttevékenységet megelőzően, még a bemelegítés előtt ideális. Ennek a jelentősége futásnál és valamennyi kardió mozgásnál kiemelten fontos. A hatékony edzés menete úgy néz ki, hogy hengerezés, bemelegítés, edzés, levezetés, és végül nyújtás.

Milyen kapcsolatot tapasztalsz a testi tünetek és a lelki nehézségek között?

Azt mondják, hogy a szem a lélek tükre. Ez igaz is, de gyakrabban találkozom azzal, hogy a gerincünk mutatja a pszichés állapotunkat, hogy milyen terheket cipelünk. Azt vettem észre, hogy szinte mindenkinél megjelenik kisebb-nagyobb mértékben az önbecsülés, önszeretet problémaköre. Mondok erre egy példát. Volt egy komoly betegséggel küzdő, önostorozó beállítottságú, ötven feletti páciensem, akivel a fizioterápia mellett a magánéletéről is sokat beszélgettünk. Egyszer annyira telítődtem a negatív hozzáállásától, hogy megkértem, írjon le 100 pozitív dolgot magáról. Megszenvedett vele, de hozta a listát a következő alkalomra. A közös munka elindított benne egy folyamatot. Az elmúlt másfél évben óriási testi-lelki fejlődésen ment keresztül, nagyon büszke vagyok rá.

Miután jelentkezik a fájdalom, előbb-utóbb elmegyünk orvoshoz vagy a megfelelő szakemberhez. Ha viszont a gyógyulást nem csak a fizikai oldalról akarjuk megközelíteni, legtöbbször tanácstalanok vagyunk. Te milyen módszereket vagy segítséget veszel igénybe a lelki munkához?

Úgy érzem, nagyon szerencsés vagyok, mert sok lelki úton segítő szakembert ismerek. Többféle terapeutát (például kineziológust, theta healing-konzulenst, coachot, autogén trénert, családállítót) tudok ajánlani azoknak a pácienseimnek, akik nyitottak a lelki munkára. Nagyon nehéz tudatosan figyelni arra, hogy ne az érzelmeink irányítsanak. Ha érzelmileg megvisel valami (legyen az bármilyen apróság), ami bekapcsol egy gyerekkorból származó negatív érzelemtársítást, abból gyakran lehet testi tünet. Általános tapasztalat, hogy ezt későn ismerjük fel. Már kialakult fizikai probléma esetén a leghatékonyabb, ha még egy szakemberrel (lelki oldalról is megközelítve) tudunk dolgozni az adott betegség megoldásán.

Előfordult már, hogy a probléma megoldása vagy a stressz forrásának kiiktatása a fizikai fájdalom megszűnésével járt?

Igen, rövidebb ideje jelen lévő, kisebb, akut panasz esetén. De ehhez szükség volt arra, hogy a páciens nagyon nyitott és beszédes legyen. Ebben az esetben néhány rávezető kérdéssel meg lehet találni a probléma forrását, és így már tudok szakembert ajánlani. A krónikus betegségeknél a helyzet nem ilyen egyszerű, ott megjelenhetnek összetettebb, mélyebb eredetű lelki problémák.

Mi a helyzet a prevencióval, létező terület ez itthon?

Sokan keresnek meg a prevenció miatt, de ilyenkor elmagyarázom nekik, hogy ha már fájdalmat éreznek, akkor az nem az. A prevenció ugyanis az jelenti, hogy tisztában vagy azzal, hogy vannak bizonyos megbetegedésekre hajlamosító tényezőid, és még mielőtt bármilyen panaszod lenne, elkezdesz ezzel foglalkozni. Annak ellenére, hogy a csapból is a prevenció folyik, egyetlen olyan páciensem sincs, aki valóban prevenciós célokkal érkezne. Ahhoz, hogy a prevenció elterjedjen a gyakorlatban, szerintem még várni kell pár évtizedet.

Hogyan törekszel a testi-lelki egészség elérésére és fenntartására? Melyek azok az alappillérek, amelyek a legtöbbet segítenek neked ebben?

Az egyik ilyen alappillér az énidő. Miközben megy a mosás, én például táncolni szoktam, ettől jól érzem magam és az ugrálás a stressz levezetésében is segít. A pihenés, az alvás, a meditálás, és a kirándulás a szabadban szintén feltölt. Természetesen a sport sem maradhat ki az életemből, nyáron már negyedik éve SUP-oztam (stand up paddle, azaz állva evezés). Teljesen beleszerettem ebbe a mozgásformába, ami növeli a test rugalmasságát, fejleszti a koordinációt és az egyensúlyt, emellett pedig komoly izommunkát igényel. A hidegebb hónapokban spinningelni járok, ez a pörgős kardióedzés térdproblémák esetén is ajánlott.

Vélemény, hozzászólás:

Az e-mail cím nem jelenik meg.