Iratkozz fel az Életmódtér hírlevelére az ajándék életmódváltó e-bookért!

Feliratkozom az Életmódtér hírlevelére (*)

5 trükk, hogy lelassítsd az öregedési folyamatokat

Fiatalság
1024 576 Életmódtér

Életmódváltó e-book

Az öregedési folyamatokat megállítani nem tudod, de jelentősen lassíthatod bizonyos életmódbeli változtatásokkal. Ha hosszú távon is szeretnél fitt és feszes bőrt, érdemes már a húszas éveidtől figyelni arra, hogy ne zsigereld ki a testedet. A fiatal szervezet sok mindent elbír, de sajnos a korral a toleranciaküszöb egyre lejjebb kerül. Az elégtelen folyadékfogyasztás, vagy az átvirrasztott éjszakák egyre mélyebb nyomokat hagynak a bőrödön. Szerencsére a helyzet nem reménytelen, és azoknak sem kell kétségbe esniük, akik nem nyerték meg a genetikai lottó ötöst, azonban az életmódod terén elengedhetetlen némi tudatosság, ha szeretnél a biológiai korodnál fiatalosabb külsőt.

Mozogj
Az első és legfontosabb dolog, hogy 
sose hagyj fel a testedzéssel. Bármilyen mozgás, ami megemeli a pulzusszámot az életkorodnak megfelelő maximális pulzusszám 70%-ára (tehát az aerob tartományba), már fejleszti az állóképességet, így a szív- és érrendszert is. Ez akár napi 40 perc tempós séta is lehet. Az anaerob mozgásfajták az izomépítést támogatják, és minél nagyobb az izomtömeged, fiziológiailag annál fiatalosabb vagy. Ha megfogadsz egy jó tanácsot, sose hagyd abba a rendszeres mozgást, mert az maga az élet. 🙂

Keresd az antioxidánsokat
A szabadgyököket leghatékonyabban a növényekben található antioxidánsokkal tudod semlegesíteni, így megelőzve a sejtkárosodást. Válassz luteinben gazdag zöldségeket, amilyenek a leveles zöldségek, a spenót, a kelkáposzta, a petrezselyem, a fehérrépa, a brokkoli, vagy a cukkini. A gyümölcsök közül a legmagasabb antioxidáns tartalommal a fekete és a kék áfonya, valamint a vörös szőlő (rezveratrol-tartalma a szív- és érrendszer, valamint a tumorok megelőzése szempontjából is hasznos) rendelkezik. A kedvenc antioxidáns-bombám a goji bogyó, minden reggel beleszórok 10 grammot a zabkásámba.

Kevés stressz – hosszabb élet
Önkéntelenül is megterheli a szervezetet bizonyos vegyi anyagok és nehézfémek túlzott jelenléte, vagy éppen az elektroszmog. Az életmódbeli szokásainkról azonban magunk döntünk. Az alkohol mértéktartó, alkalmi fogyasztását képes feldolgozni egy egészséges máj, azonban a nagy mennyiségű, gyakori bevitelt hosszú távon ritkán lehet ép belső szervekkel megúszni. Csökkentsd a szervezetedet érő plusz stresszt: mozogj minél többet, hagyd el a dohányzást (vagy ideális esetben el se kezdd), az alkoholfogyasztást pedig próbáld a jó minőségű vörösborra redukálni. 

Érd el az ideális testsúlyodat
Tetszik vagy sem (nekem nem igazán 😀 ), a hosszú élet egyik titka a napi szükséges kalóriabevitel 20-30%-kal történő csökkentése. Ha ez nem is mindig jön össze, érdemes arra figyelni, hogy a súlyod a számodra ideális tartományon belül mozogjon, tehát se az izületeidet, se a szervezetedet ne terheld plusz kilókkal. 
A testsúlycsökkentő étrend alapját a jó minőségű, sovány fehérjék (az állati fehérjék teljes értékűek, míg a növényi fehérjeforrásokat érdemes kombinálni, például a hüvelyesek és a gabonafélék együttes bevitelével), az alacsony keményítőtartalmú, antioxidánsokban gazdag zöldségek (brokkoli, karfiol, retek, cukkini, zöldsaláta-félék, kelbimbó), és az egészséges olajok (extra szűz olívaolaj, kókuszolaj, omega-3 zsírsavak: halolaj, lenmagolaj, kenderolaj) képezik. Ha testzsírt szeretnél csökkenteni, kiemelten fontos a feldolgozott élelmiszerek, az egyszerű cukrok, és az alkohol kerülése. 

Meditálj
A testi egészség mellett a belső béke megteremtése ugyanolyan fontos. Az elme lecsendesítésében segíthet a meditáció, vagy az olyan testi-lelki egyensúlyt támogató mozgásformák, mint a jóga vagy a bodyART. Adj ezeknek a mozgásformáknak egy esélyt akkor is, ha eddig nem sportoltál, vagy éppen a dinamikusabb sportokat részesítetted előnyben. 

Vélemény, hozzászólás:

Az e-mail cím nem jelenik meg.