Iratkozz fel az Életmódtér hírlevelére az ajándék életmódváltó e-bookért!

Feliratkozom az Életmódtér hírlevelére (*)

5+1 mozgásforma, amit kipróbáltam nyáron

SUP túra
1024 576 Életmódtér

Az idei nyaram még a szokásosnál is aktívabban telt: a jól bevált edzéseim mellett kikacsintottam pár számomra újdonságnak számító, vagy éppen régóta tervezett mozgásforma felé. Mostanra a sosem nyugvó kísérletező kedvem mellé egy olyan alap edzettséget építettem fel, ami segít abban, hogy magabiztosan és örömmel vágjak bele egy választott új sportágba. Az alábbi listában a nyári sportkalandozásaimat gyűjtöttem össze.

1. Páros kajakozás – Nehézségi szint: 10/6
Ahol kipróbáltam: Lupa, Székesfehérvár Csónakázó-tó
Az alsótestem mindig erősebb volt, mint a felső, ezért (a könnyebbik utat választva) igyekeztem lábdomináns sportágakat választani. Nyáron a Lupán lehetőségem adódott különböző vízi mozgásformák kipróbálására, a kajakozás páros formája pedig levette rólam az egyedül evezés terhét. Eleinte nem volt könnyű összehangolni a mozdulatokat, de a párommal gyorsan belejöttünk, a végére pedig kifejezetten élveztem a csapatmunkát és a vizen siklást (a vízpart mindig is a gyengém volt).
Fun fact: Két alkalom után már odáig is eljutottam, hogy kacérkodtam a gondolattal, hogy a jövőben részt vegyek egy vízitúra táborban.

2. SUP – Nehézségi szint: 10/5
Ahol kipróbáltam: Lupa, SUP Budapest
Előfordult már veled, hogy újra és újra elhatároztad, hogy egy választott dolgot most már tuti kipróbálsz, de valahogy mindig elmaradt? Pontosan így voltam
a SUP-ozással az elmúlt években. Idén nyáron azonban a sarkamra álltam, és ha a SUP jógáig nem is jutottam el, a lupai sportágválasztón végre letoltam egy félórás SUP-os próbamenetet, majd rá egy hétre elmerészkedtem egy naplementés római parti SUP-túrára is. A próbakörön persze beakadtam a Lupa-tó egyik bólyájába, és izomból bevágódtam a vízbe. Ennek utólag még örültem is, mert legalább gyorsan túlestem az egyik SUP-ozással kapcsolatos félelmemen. A nyár végi túra nagyon jó élmény volt annak ellenére is, hogy kijött belőlem a teljesítménykényszer, és a kellemesnek szánt evezgetés helyett igyekeztem a csapat élére kerülni, ha már indulásnál a végén kullogtam. Persze utána leesett, hogy ez egyáltalán nem a teljesítményről szól, hanem arról, hogy jól érezzem magam. De legalább ismét kiderült, hogy az új helyzetek kiváltanak belőlem egy kis szorongást. Jövő nyáron már lazábban fogok SUP-ozgatni, ebben biztos vagyok, és jöhet a SUP jóga is. 

3. 3D minigolf – Nehézségi szint: 10/2
Ahol kipróbáltam: Neonis 3D Blacklight Minigolf
Ugyan sportnak csak némi túlzással nevezhető a 3D minigolf, mégis felkerült a listámra. Mellette szóljon, hogy 2-3 óra golfozgatással mégiscsak több kalóriát lehet elégetni, mint például filmnézéssel.
Gyerekkoromban a szüleimmel rendszeresen látogattuk a Horvátország-szerte fellelhető minigolf pályákat, így ha nem is tekinthetek vissza jelentős golfmúltra, már fogtam korábban ütőt a kezemben. A minigolf szórakoztató voltában cseppet sem csalódtam, nagyon jó volt ütögetni és egész jól is ment, a 3D effektek és a tematikus termek pedig kifejezetten tartalmas élménnyé tették ezt az időtöltést. Bármilyen korosztály számára szuper program!

4. Akrojóga – Nehézségi szint: 10/8
Ahol kipróbáltam: TheTeam
Őszintén szólva (és a prevenciót is szem előtt tartva) nem ajánlanám jó szívvel az akrojógát olyanoknak, akik nem rendelkeznek némi testtudattal. Nagyon nem mindegy, hogy valakinek milyen egyensúlyérzéke van, vagy például hogyan tartja az egyes röptető/megtartó mozdulatok közben a gerincét. A szubjektív véleményem az, hogy akrojógázni nem könnyű, és talán a legnehezebb része, hogy az első fél órában át kell lendülni a saját félelmeinken és prekoncepcióinkon. Egy kétórás  gyakorlás során azonban ennek is rá lehet érezni az ízére, ehhez viszont nem árt nyitottság és folyamatos figyelem saját magunk és a társaink felé. Ha így állsz hozzá, mire számíts az első alkalom után? Leginkább a felismerésre, hogy “nahát, erre is képes vagyok”. 

5. Falmászás – Nehézségi szint: 10/9
Ahol kipróbáltam: Monkey Boulder, Mountex Mászóterem
A boulderezéstől (falmászástól) szintén a felsőtest dominancia miatt tartottam, bár hallottam, hogy a technikán is rengeteg múlik. Sokáig úgy voltam vele, hogy nekem ez biztos nem menne, hiszen tériszonyom van, a felsőtestem nem különösebben erős, és megfelelő technikai tudásom sincs hozzá. Persze mindenki elkezdi valahol, így a félelmeim ellenére erőt vettem magamon, és meglepő módon az első próbálkozásaim rendkívül kellemes élményekkel zárultak.
Rengeteget számított, hogy egy olyan ismerősömmel mentem el mászni, aki évek óta boulderezik és nagyon jó benne, így rengeteg hasznos tippet és még több segítséget kaptam tőle. A biztonságérzetemhez nagyban hozzájárult, hogy sokat magyarázott, segített, hogy melyik fogás lenne jó, és ha bizonytalan voltam, mögöttem maradt, ameddig nem látta, hogy már biztosabban mozgok a falon. Ennek eredményeképpen a második alkalommal már többször felmásztam a fal tetejéig (itt nincsen kötéllel biztosítás, de puhára érkezel, ha leugrasz/leesel), ami amellett, hogy óriási sikerélmény volt, a tériszonyom leküzdésében is sokat segített. Nem csodálom, hogy az utóbbi időben kifejezetten népszerű lett ez a saját testsúlyos mozgásforma: egy kiadós bemelegítéssel, erősítéssel és levezetéssel kombinálva komoly sportértékkel bír, a felsőtest erejének fejlesztéséhez pedig álmodni sem lehetne jobbat. 

+1: Úszás – Nehézségi szint: 10/5
Ahova rendszeresen jártam: Hajós Alfréd Uszoda
Némileg kakkuktojásnak számít a listában az úszás, mivel általános iskolában négy évig úsztam, így újdonságnak nem nevezhetem az életemben. Újrakezdésnek viszont igen: a Margitszigetre idén nyáron már nem csak futni, hanem úszni is rendszeresen kijártam, és szorgalmasan róttam a hosszokat. A hátúszás, a pillangó és a gyorsúszás továbbra sem a kedvencem, bár utóbbival néha megpróbálkoztam, de az abszolút favorit egyértelműen a mellúszás maradt. Elterveztem, hogy télen legalább havonta egy-két alkalommal eljárok a Duna Arénába – erre még eddig sajnos nem volt példa, mert a hidegben elég macerás és időigényes az uszodázás a hajszárítás miatt, na de ami késik, az már jön! 🙂 

És mi szerepel még a “mozgás bakancslistámon”? 

  • Vívás
  • Aerial jóga
  • Trambulinozás
  • Hip-hop tánc
  • SUP jóga
  • Wakeboard

Örömmel várom a további tippeket! 🙂

Vélemény, hozzászólás:

Az e-mail cím nem jelenik meg.