Iratkozz fel az Életmódtér hírlevelére az ajándék életmódváltó e-bookért!

Feliratkozom az Életmódtér hírlevelére (*)

Tudatos karanténlét: 5+1 tipp a testi-lelki egészség megőrzéséhez

Home office
1024 576 Életmódtér

Közel egy hónapon át egy sort sem írtam. Szoktam az eddig példátlan helyzetet, próbáltam új rutinokat kialakítani, fogódzkodókat találni, azaz a Maslow piramis alján elsősorban a túlélésre koncentráltam. Élethelyzetenként és személyiségenként változó, ki mivel küzd jobban egy kényszerű bezártság során, de egy biztos: senkinek sem könnyű. Az adott helyzetben létfontosságú lenne, hogy az immunrendszer hatékonyan működjön, ebben viszont sem a közösségi  kapcsolatok hiánya, sem a folytonos szorongás, sem a mozgásszegény életmód nem támogat. Mi az, amiben mégis kapaszkodót találtam?

  • Nap mint nap emlékeztetem magam arra, hogy az egészségmegőrzés és a prevenció a legfontosabb, és ennek megfelelően cselekszem.
  • Keresem a napjaimban az értelmet, és a pozitív pillanatokat, amiért hálás lehetek (hatékony módszer, ha hálanaplót vezetsz és minden este lejegyzel 3 dolgot, amiért hálás voltál a napodban).

Mivel próbálom elviselhetőbbé tenni, hogy beszorultam a négy fal közé, és a személyes interakcióimat a minimumra szorítottam? Az alábbiakban összegyűjtöttem, hogy mi az, ami segít.

1. TO DO listák írása
Világ életemben nagy listaíró voltam, a lejegyzéssel szabadulok meg a legkönnyebben a fejemben felgyülemlő gondolatok és impulzusok sokaságától. Ez most újabb szintet lépett (valószínűleg, mert több időm van gondolkodni): minden nap igazítok kicsit a rövidebb és a hosszabb távú terveken és a kitűzött célokon (napi-heti-havi-éves bontásban). Ez ad némi kontrollt, reményt, és struktúrát. Ha eddig még nem tetted, elérkezett az idő, hogy összeírd az otthoni restanciáidat (pl. rendrakás a konyhában, ruhatár nyáriasítása, selejtezés, növények átültetése), de megejtheted a tavaszi nagytakarítást, kiolvashatod a felgyülemlett könyveket/magazinokat, végre rendet rakhatsz a laptopodon, vagy elmélyülhetsz a kedvenc kreatív tevékenységedben (én például sketchelek és rajzolok). Az opcióknak csak a képzeleted szab határt.

+Ötlet: Nekem kifejezetten segít, ha a nagy volumenű, időigényes tennivalókat kisebb, könnyebben megvalósítható lépésekre osztom fel. Így sokkal valószínűbb, hogy elérem a kitűzött célt, még ha távoli is. 

Jóga otthon

2. Mozgás-mozgás-mozgás
Ha home office-ban ülsz a gép előtt, akkor is állj fel 20-30 percenként átmozgatni magad. A gerincvédelem otthoni környezetben kiemelt fontossággal bír, az ember könnyen belefeledkezik az üldögélésbe: iktass be rendszeresen rövid nyújtásokat-átmozgásokat, ha kell, állíts be ismétlődő figyelmeztetést a telefonodon/okosórádon.

Edzésben nem ismerek kompromisszumot: eddig minden nap kivétel nélkül edzettem valamit. Az egészségügyi séta alap, de az elmúlt hetekben erősen rákattantam a futásra – a megfelelő előírásokat szem előtt tartva – is (szinte minden nap 8-10 km-t letolok, ami nem túl ideális, éppen ezért úgy várom az új biciklimet, mint a messiást, ezáltal némi változatosságot csempészve az állóképességi edzéseimbe). A futással jópár legyet leütök egy csapásra: a monotonitása miatt teljesen kikapcsol, megvan a napi mozgás és lépésszám, kimegyek a természetbe, valamint egy kalap alatt a tüdőkapacitásomat és a szív- és érrendszeremet is erősítem.

Utána minden nap hengerezek és jógázom/nyújtok (bármit is edzenél, szuper online órákat találhatsz a neten, a kialakult helyzetre elképesztő gyorsasággal reagáltak az edzők és a jógaoktatók). Amire nem bírtam eddig rávenni magam, az a komplex és konzisztens erősítő edzés, erre muszáj lesz kitalálnom valamit. 

3. Szociális kapcsolatok ápolása
Ha személyesen ez most nem is lehetséges, videóhíváson, telefonon, chaten keresztül mindenkivel (család, barátok, munkatársak) tartom a kapcsolatot. Tartsd a lelket a szeretteidben és segíts nekik, amiben csak tudsz. Örülj, hogy az introvertáltak jobban viselik a helyzetet, és keresd gyakran az extrovertált szeretteidet. Hálásak lesznek érte!

4. Funkcionális táplálkozás
A vitaminokban (C- és D-vitamin mindenek előtt) és ásványi anyagokban gazdag táplálkozás legyen az alap, és most sokunknak lett ideje főzőcskézni is. A legkülönbözőbb zöldséges egytálételek elkészítése mellett azzal szórakoztatom magam, hogy 1 hónapja minden második nap (egészséges) palacsintát sütök. Lehet, hogy tudat alatt így küzdök a depresszió ellen, mert ha palacsintát eszem (még ha cukor- és lisztmentes is), vagy megiszom a kedvenc mandulatejes kávémat, úgy érzem, hogy a napom már rossz nem lehet. A kontroll az étkezés terén különösen fontos: ha kevesebb kalóriát égetsz el a nap folyamán, mint eddig, kevesebbre is van szükséged. Ha könnyebben szaladnak fel rád a kilók, nem árt, ha naplózod, mit eszel, és tudatosan figyelsz, hogy kevesebb, de minőségi, természetes ételt fogyassz. Ha pont az ellenkezője jellemző rád, és stresszhelyzetben
rendre elfelejtesz, vagy nem tudsz enni, akkor pedig arra ügyelj, hogy ne maradjanak el az étkezéseid. 

+Ötlet: Nekem nagyon bejött az időszakos böjt, azaz ügyelek arra, hogy a héten legalább 4-5 akalommal legyen 14-16 óra szünet a kora esti-másnapi étkezésem között. 

saláta

5. Minőségi pihenés
Az immunrendszer optimalizálása érdekében különösen fontos, hogy meglegyen a napi 7-8 óra háborítatlan alvás. Az elmúlt időszakban igyekszem korábban (22-23 között) lefeküdni, ezért korábban is kelek. Ha összefolynak a napok, könnyen elcsúszik az alvásidő, szóval ez is némi tervezést igényel. Próbálj meg beállni arra, hogy ugyanakkor kelsz és fekszel. Reggel hagyd, hogy besüssön a nap, így egyszerűbb átállni a korai fekvésre is. Amennyiben a körülményeid engedik, relaxálj, meditálj rendszeresen: jógázás után különösen jólesik hullapózban kiüríteni az agyadat (és könnyebben is sikerül, mint előzetes mozgás nélkül).

+1: Tanulás, önfejlesztés
A személyes kontaktust erősen preferáló, egyedül élő extrovertáltként kifejezetten megvisel a bezártság. Éppen ezért (a teljes bekattanás ellen) gőzerővel kerestem valamiféle értelmet és fejlődési lehetőséget ebben a kényszer-időszakban, amit végül a tanulásban találtam meg. Túlzás nélkül állíthatom, hogy jórészt az Interaction Design Foundation online képzései tartanak össze. Az elmúlt hónapban annyi időt töltöttem UX-tanulással, amennyit alapesetben valószínűleg sajnáltam volna rászánni, így sokkal lassabban is haladtam volna. A karanténnak köszönhetően azonban teljesen magába szívott az online tanulás világa, bónuszként az angol nyelvű kurzusokkal a nyelvtudásomat is szinten tartom (a kurzusok videós és szöveges anyagokból, szakmai e-bookokból és cikkekből, a vizsgák pedig tesztekből és kifejtős kérdésekből állnak, a bónusz pedig az online közösség és sikeres teljesítés esetén a globálisan elismert oklevél). 

Amennyiben érdeklődsz a UX iránt, és szívesen lennél az Interaction Design Foundation tagja (az éves tagság alatt annyi képzést végezhetsz el, amennyit csak szeretnél, különböző tanulási útvonalakból, témakörökből és szintekből válogathatsz), regisztrálj ezen a linken keresztül, így a 12 hónapból 2 hónapot ingyen kapsz, nekem pedig +1 hónap tagságot adnak – mindenki jól jár. (Ez nem egy fizetett hirdetés, február óta tanulok náluk, és nagyon elégedett vagyok a képzéseikkel: szakmailag nagyon rendben vannak, aki el szeretne mélyedni a UX különböző területeiben, annak csak ajánlani tudom a kurzusaikat.)

Egy hónapja dolgozom home office-ban, ezidő alatt nekem a felsorolt dolgok segítettek a legtöbbet. Szívből remélem, hogy találsz köztük olyan ötletet, amit hasznosítani tudsz. Ha van olyan egészségtámogató módszered, ami a fentiek között nem szerepel, és napi szinten erőt tudsz belőle meríteni, kérlek, írd meg, nagyon kíváncsi vagyok rá és örülnék neki. 🙂

Vélemény, hozzászólás:

Az e-mail cím nem jelenik meg.