Iratkozz fel az Életmódtér hírlevelére az ajándék életmódváltó e-bookért!

Feliratkozom az Életmódtér hírlevelére (*)

3+1 tipp az első jógaórád előtt

Kezdő jóga
1024 576 Életmódtér

Életmódváltó e-book

Az elmúlt hetekben többen megkerestek azzal, hogy szívesen elkezdenének jógázni, de akkora a választék, hogy tanácstalanok, milyen óratípust válasszanak, és egyébként is, rengeteg félelmük van. Ezekre az előzetes fenntartásokra született válaszul az alábbi pár tipp, hogy lazán vedd a kezdeti akadályokat.

1. tanács: Irány a kezdő óra/workshop
A jóga is olyan, mint a tánc vagy egy sportág, a kezdetek kezdetén az a legfontosabb, hogy elsajátítsd a helyes mozgásmintát. A jóga elég speciális abból a szempontból, hogy a gyakorlatokkal egyidőben végzett légzéstechnika kiemelt szerepet játszik. Éppen ezért ha évek óta sportolsz, akkor se indíts egy haladó astanga típusú órával. Alap, hogy a kezdőknek szóló órákkal nem lőhetsz mellé: szuper például a gerincjóga, a hatha vagy a női jóga. Ha túlcsordul benned a lelkesedés, és rögtön a mélyvízbe dobnád magad, érdemes egy 3-4 órás kezdő workshoppal indítanod, ezáltal jobban el tudsz mélyülni az alapokban, mint egy 1-1,5 órás jógaórán. Nagyon sok múlik az oktatón, ezért előzetesen informálódj, és kérj ajánlásokat az ismerőseidtől, hogy egy hiteles, tapasztalt oktatónál kezdd el a jógás pályafutásodat. 

2. tanács: Csak magadra figyelj
Amitől kezdetben sokan tartanak, de szent igaz: a jógaórán senki sem téged néz (legfeljebb az oktató, hogy korrigálni tudjon). A jógának pont az a lényege, hogy magadra koncentrálsz és befelé figyelsz. Így tegyél magadnak egy szívességet, és ne hasonlítgasd magad másokhoz. Teljesen természetes, ha az első alkalmakon úgy érzed, merev vagy, vagy nem tudsz megtartani egy pózt. Mindenki így kezdi, ez csak azt mutatja, honnan indulsz. Hidd el, már pár alkalom után látni és érezni fogod a különbséget. (A tapasztalat azt mutatja, hogy minél több nehézséggel küzdesz az elején, annál látványosabb a haladás, a kezdők ugyanis sokkal gyorsabb ütemben fejlődnek, mint például a középhaladók.)


Kezdő jóga

3. tanács: Készülj fel az órára
Nagyban oldja a bizonytalanságodat, ha óra előtt alaposan tájékozódsz az általad választott jógastúdió szabályairól. Mikor érkezz óra előtt, a stúdió rendelkezik-e elegendő matraccal. A nagyobb jógastúdiók biztosítanak jógaszőnyeget (és általában más eszközöket is: jógapárnát, takarót, jógatéglát, hevedert, hengert), amit használat előtt át tudsz törölni a teremben található fertőtlenítőszerrel, de igény esetén ráterítheted a saját matracodat/törülköződet is. Ha érzékeny a térded, a matrac viszont vékony, érdemes két szőnyeget használnod, vagy a törölköződet a térded alá hajtogatnod. Válassz a gyakorláshoz kényelmes ruhát: a jógában az is csodálatos, hogy az órákra csupán egy pólót, egy nadrágot, és egy kis törölközőt (néhány stúdióban ezt is kérhetsz) kell magaddal vinned. Ha nem egy dinamikus órával kezdesz, elég ritka, hogy egy statikusabb kezdő jógaóra után patakokban folyjon rólad a víz, így első körben ilyesmitől sem kell tartanod.

+1 tipp: Jógázz egy barátoddal
Nagyon motiváló, ha egy olyan barátoddal mész először, aki már jár egy kezdő csoportba, vagy aki ugyanabban a cipőben jár, mint te, és jó ideje kacérkodik a jógagyakorlás gondolatával. Nekem a futás ilyen az elmúlt hónapokban: ha tudom, hogy valaki számít a közös edzésünkre, könnyebben elindulok egy hosszú munkanap után is.

Teljesen kezdőknek mindenképp a csoportos órákat (és az oktató személyes jelenlétét) ajánlom, de ha már rendelkezel némi előismerettel, és tudatosan használod a testedet (például bizonyos pózokban meg tudod egyenesen tartani a hátadat, előre forgatni a medencédet), Almássy Csilla videói szuperek: http://www.gerinckoncepcio.hu/videok/

Ez a 20 perces kezdő jóga egy rövid bevezetés a dinamikus gyakorlásba:

 

Vélemény, hozzászólás:

Az e-mail cím nem jelenik meg.